Nga e hëna nis shtesa e pensionit/ Mbi 700 mijë përfitues për të gjitha kategoritë

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Duke nisur nga 1 tetori  pensionet do të shpërndahen bashkë me rritjen  prej 8.6%. Pensionistët e vlerësojnë këtë rritje por njëkohësisht theksojnë se është e nevojshme që një masë e tillë të vijojë.

Ata shprehen se i përballojnë shpenzimet me ndihmën e fëmijëve.

Drejtori i Institutit të Sigurimeve shoqërore Astrit Hado shpjegon se përllogaritja për rritjen tashmë ëshët përfunduar për të gjithë përfituesit dhe pensionistët do e tërheqin shtesën  bashkë me pensionin e radhës. Nga ky indeksim përfitojnë të gjitha kategoritë

Hado sqaron  se indeksimi  8.6%  është bërë duke përllogaritur rritjen e çmimeve të shportës së pensionistëve.

Efekti në buxhetin e  shtetit për  këtë vit si pasojë e rritjes së pensioneve rezulton 3.2 miliardë lekë./  S.M

Të fundit

Vajza gjen nënën e vdekur brenda sëndukut në Itali, trupi ishte dekompozuar

Trupi i pajetë i një gruaje që ishte dekompozuar është gjetur në një sënduk në dhomën e gjumit në...

Ç’ndodhi? Njerëzit reagojnë ashpër ndaj fushatës së re të ZARA-s

ZARA ka publikuar fushatën e re (më 9 dhjetor), e cila ka ndezur zemërimin e shumë njerëzvë në rrjetet sociale, veçanërisht mbështetësit e Palestinës,...

Situata me reshjet në vend, ministri Balla: Shoferët të qarkullojnë me kujdes

Ministri i Brendshëm Taulant Balla ka reaguar lidhur me situatën e krijuar në akset rrugore në vend pas reshjeve të shiut dhe dëborës. Balla u...

Jordania: Izraeli synon të dëbojë palestinezët nga Gaza

Ministri i Jashtëm i Jordanisë, Ayman Safadi, deklaron se Izraeli po e zbaton një politikë për t’i detyruar palestinezët të ikin nga Gaza përmes...

Adele hap shpirtin: Unë vuaj nga depresioni

Këngëtarja e famshme britanike Adele në një intervistë për Hollywood Reporter ka pranuar se vuan nga depresioni. Këngëtarja, e cila ka lindur dhe është rritur...

Lajme të tjera

Web TV