Rriten çmimet e perimeve/ Eksperti bujqësor: U rrit inflacioni, kostot u shtuan

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Ndërsa inflacioni njohu rritje të lehtë në shtator duke thyer trajektoren rënëse, një nga grupet me çmimet më të larta rezultonin perimet.

Duke filluar që nga maji, rritja e çmimeve ka qenë dyshifrore duke filluar nga 18 – 26%. Të gjitha perimet janë pjesë kryesore e shportës ushqimore duke rënduar xhepat e qytetarëve. Sipas ekspertëve faktorët kryesorë për  këtë rritje çmimesh janë dy

 “Së pari janë elementet e kostos që janë më të rënduara se një vit më parë. Unë kam përgatitur një analizë kostosh për domaten. Shikojmë që 26% e totalit të kostove vjen nga fuqia punëtore, vlera e së cilës është rritur me 100%.

Sot, një punëtor në sera kërkon 3000 lekë për ditën e punës nga 1500 lekë një vit më parë. Ndërkohë me 54% kemi kostot e inputeve bujqësore, që edhe pse vlera e tyre ka një rënie, gjithsesi vijojnë të jenë 15-20% më lart. Të dyja këto përbëjnë 80% të kostos së prodhimit. Automatikisht kjo rritje e kostove përcillet tek qytetarët.

Dhe pika e dytë që ka rritur çmimet është kanalet ku kalon produkti, flasim gjithmonë nga fusha, te sera, te grumbulluesi i parë dhe grumbulluesi i dytë.

Secili prej tyre ka nga një marzh fitimi, ndërsa llogaritet që dyqani i pakicës ka edhe 15% të produktit skarco që i kalbet dhe këto reflektohen të çmimi fundor”, tha Ilir Pilku, ekspert bujqësie për TCH.

Shqipëria njëkohësisht ka një deficit në tregtinë e perimeve. Kështu vendi jonë nga 2017 – 2022 ka rritur prodhimin e perimeve me vetëm 15%, ndërsa po në të njëjtën periudhë sasia e eksportuar e perimeve është rritur me 30%.

Kjo ka detyruar vendin që të importojë gjithnjë e më shumë dhe rrjedhimisht me kosto më të larta për konsumatorin fundor.

Lexo edhe :  Malltezi: Ja pse nuk e kemi dërguar ende çështjen ‘Berisha’ në Strasburg

Edhe konsumi nga bumi i turistëve nuk po ndihmon në këtë drejtim, ndërsa më shumë politika incentivuese nevojiten për prodhimin./   S.M

Të fundit

Eventi madhështor sportiv “Tiranathlon”, ja si devijon qarkullimi i mjeteve këtë të dielë

Pas tre eventeve të mëparshme shumë të suksesshme, ‘Tiranathlon’ është rikthyer për të katërtin vit radhazi. Ky event i...

Moti i keq, rrëzohet fasada e pallatit në Tiranë, qytetarët shpëtojnë për mrekulli

Fasada e një pallati në Tiranë është dëmtuar si pasojë e motit të keq që përfshiu vendin pasditen e sotme. Mësohet se disa pllaka janë...

Çfarë ndodhi? Paditet ish-presidenti i njohur, dyshohet se…

Prokurorët në Kolumbi ngritën sot formalisht akuzat ndaj ish-presidentit te djathtë Alvaro Uribe për rryshfet ndaj dëshmitarëve dhe mashtrim financiar, në gjyqin e parë...

Plas debati i ashpër mes Robertit dhe Albanos: Do t’a zbulosh sa burrë jam?

Robert Aliaj, pas hyrjes së tij në fermë ka krijuar debate me fermerët, një prej të cilëve është edhe Albano Bogdo. “Përplasjet” e tyre kanë...

Votoi rezolutën e Srebrenicës, Vuçiç reagon ashpër: Maqedonia e Veriut më goditi fort

Presidenti serb Aleksandar Vuçiç tha se e kishte të vështirë të duronte faktin që Maqedonia votoi për rezolutën e Kombeve të Bashkuara për shpalljen...

Lajme të tjera

Web TV