Kanceri i gjirit te meshkujt i rrallë, por ekziston. Këtu janë shenjat paralajmëruese

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Kanceri i gjirit është një sëmundje që zakonisht prek gratë dhe është një temë e anashkaluar shpesh kur bëhet fjalë për burrat, të cilët gjithashtu mund ta shfaqin sëmundjen– edhe pse në një shkallë shumë më të ulët.

Për disa arsye, kanceri i gjirit tek meshkujt shpesh diagnostikohet në një fazë të mëvonshme sesa tek femrat.

“Kanceri i gjirit mashkullor priret të jetë më agresiv dhe më i avancuar, krahasuar me kancerin e gjirit të femrave,” thonë ekspertët e shëndetit në SHBA.

Meqenëse kanceri i gjirit tek meshkujt është një diagnozë e rrallë, nuk është në mendjen e shumicës së njerëzve – dhe shumë meshkuj as nuk e dinë se mund të zhvillojnë fizikisht sëmundjen.

Kjo do të thotë se është thelbësore që ata të jenë të vetëdijshëm për shenjat e kancerit të gjirit dhe të dinë nëse kanë ndonjë faktor rreziku. Këtu, ekspertët ndajnë shenjat paralajmëruese dhe çfarë duhet të dini për sëmundjen.

Një gungë mund të jetë shenjë e kancerit të gjirit.

Një masë e re në zonën e gjoksit është një shenjë e zakonshme e kancerit të gjirit. Kjo mund të duket si një gungë e vogël me madhësi bizele dhe shpesh është shenjë që çon në një diagnozë të kancerit te meshkujt.

Ndryshimet e thithkave dhe lëkurës janë gjithashtu shkak për shqetësim.

Kur thithka juaj përmbyset papritur, është një shenjë shqetësuese e kancerit të gjirit mashkullor. Në përgjithësi, çdo ndryshim në lëkurë në zonën e gjoksit duhet të jetë një flamur i kuq. Në momentin kur vëreni gunga ose ndryshime të lëkurës, kanceri ka të ngjarë të jetë tashmë i avancuar.

Përdorimi i estrogjenit gjithashtu i vë njerëzit në rrezik më të lartë.

Lexo edhe :  Revista amerikane Skift: Pse Shqipëria po bëhet kaq popullore

Njerëzit që përdorin estrogjen për çdo lloj trajtimi ose procedurë mjekësore janë në një rrezik më të lartë të zhvillimit të kancerit të gjirit.

Kjo mund të jetë e vërtetë për gratë transgjinore që po i nënshtrohen procedurave të afirmimit të gjinisë dhe për njerëzit që i nënshtrohen trajtimeve hormonale për kushte të caktuara mjekësore./I.S

Të fundit

Eventi madhështor sportiv “Tiranathlon”, ja si devijon qarkullimi i mjeteve këtë të dielë

Pas tre eventeve të mëparshme shumë të suksesshme, ‘Tiranathlon’ është rikthyer për të katërtin vit radhazi. Ky event i...

Moti i keq, rrëzohet fasada e pallatit në Tiranë, qytetarët shpëtojnë për mrekulli

Fasada e një pallati në Tiranë është dëmtuar si pasojë e motit të keq që përfshiu vendin pasditen e sotme. Mësohet se disa pllaka janë...

Çfarë ndodhi? Paditet ish-presidenti i njohur, dyshohet se…

Prokurorët në Kolumbi ngritën sot formalisht akuzat ndaj ish-presidentit te djathtë Alvaro Uribe për rryshfet ndaj dëshmitarëve dhe mashtrim financiar, në gjyqin e parë...

Plas debati i ashpër mes Robertit dhe Albanos: Do t’a zbulosh sa burrë jam?

Robert Aliaj, pas hyrjes së tij në fermë ka krijuar debate me fermerët, një prej të cilëve është edhe Albano Bogdo. “Përplasjet” e tyre kanë...

Votoi rezolutën e Srebrenicës, Vuçiç reagon ashpër: Maqedonia e Veriut më goditi fort

Presidenti serb Aleksandar Vuçiç tha se e kishte të vështirë të duronte faktin që Maqedonia votoi për rezolutën e Kombeve të Bashkuara për shpalljen...

Lajme të tjera

Web TV