“Unë vetëm firmosja”/ Dëshmia e biznesmenit: Si i kopsiti letrat dhëndri i Berishës

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Sot në orën 13:30 do të zhvillohet në Gjykatën e Posaçme  seanca për verifikimin e masave të sigurisë ndaj Jamarbër Malltezit dhe biznesmenit Fatmir Bektashi, sa i takon akuzave për privatizimin e ish-klubit “Partizani”.

“Detyrim paraqitje” është vendosur për Sali Berishën, por ende nuk ka një datë për seancën ndaj tij.

Fatmir Bektashi akuzohet se nëpërmjet shoqërisë “Homeplan” sh.p.k. i ka siguruar Malltezit dhënien e përfitimeve të paligjshme në vlerën 5.4 mln euro duke i paraqitur ato si të ardhura te ligjshme nga biznesi.

Por çfarë ka deklaruar Fatmir Bektashi në SPAK?

Në momentin që është pyetur nga prokurorët dhe hetuesit, ndërtuesi ka deklaruar se ka pranuar se Jamarbër Malltezi ka qenë pronari në hije me 60%, pra shumicë i firmës “Homeplan” që u krijua për ndërtimin e 17 kullave dhe se vetë firmoste çfarë i kërkonin.

“Shoqëria “Homeplan” është krijuar që në fillim me një marrëveshje verbale me shtetasit Jamarbër Malltezi dhe Xhimi Begeja, ku këta persona do ishin investitorë në formën e ndikimit tek pronarët e tjerë që të lidhnin kontratat e investimit me “Homeplan”.

Por vetëm në vitin 2014 mesa shoh nga dokumenti është formalizuar juridikisht.

Të gjitha aktet që lidhen me aktivitetin e shoqërisë “Homeplan” si nga ana financiare dhe juridike i kanë përgatitur Andia Pustina dhe Laura Pustina dhe unë vetëm i nënshkruaja. Unë nuk kam marrë pjesë pra në procesin e vendimmarrjes por vetëm i nënshkruaja ato që përpilonte Andia Pustina.

Për nënshkrimin e çdo akti që lidhet me shoqërinë “Homeplan” unë shkoj tek zyra e Andia Pustinës, që ndodhet përballë librit Universitar dhe i nënshkruaj aty.

Mua më telefononte Andia për të vajtur dhe për të nënshkruar…” ka deklaruar Fatmir Bektashi./   S.M

Të fundit

Liverpool mposht Wolvesin në sfidën përmbyllëse të kampiontit, Klopp përcillet si hero

Jurgen Klopp mbylli eksperiencën e tij 8-vjeçare në krye të Liverpool-it këtë të dielë. Skuadra e trajnerit gjerman e mbylli...

Nga bashkëpunëtori i krimit te ëngjëlli mbrojtës

Nga Ilir Yzeiri Aksioni i fundit i SPAK-ut i realizuar nga Policia e Shtetit, forcat Renea dhe shërbime të tjera të specializuara që goditën disa...

“Game Over” për Arsenalin, “Topçinjtë” bëjnë detyrën ndaj Evertonit por nuk mjafton

Ndërsa Arsenal edhe këtë sezon i shkoi shumë pranë fitore së titullit, por nuk ia doli, kjo edhe për shkak të triumfit të City-t...

Manchester City mposht West Hamin dhe shpallet kampion për të 10-tën herë në histori

Manchester City fiton titullin e dhjetë kampion të Premier League si dhe të katërtin radhazi, duke shkruar historinë e elitës së futbollit anglez, pasi...

Kapriçot e motit/ Si parashikohen temperaturat për javën e ardhshme

Për javën që presim përpara, vendi ynë do të ndikohet nga kushte kryesisht të qëndrueshme atmosferike si pasojë e aktivitetit të dy anticikloneve (periferia...

Lajme të tjera

Web TV