E rëndë/ Po festonin ditëlindjen, vritet familja prej 9 anëtarësh

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

9 persona të një familje, mes të cilëve 2 fëmijë të vegjël janë gjetur të vrarë në shtëpinë e tyre në qytetin e Ukrainës – Volnovakha, të pushtuar nga Rusia.

Zyrtarët ukrainas thonë se mendohet se ushtarët rusë vranë të gjithë familjen Kapkanets më 27 Tetor sepse refuzuan t’u jepnin shtëpinë.

Zyrtari ukrainas, Dmytro Lubinets tha se “duart e gjakosura të rusëve” ishin të përfshirë në vrasjet e Volnovakha.

“Sipas informacioneve paraprake, pushtuesit kanë vrarë të gjithë familjen Kapkanets, të cilët po festonin një ditëlindje dhe kishin refuzuar t’ua dorëzonin shtëpinë e tyre pushtuesve nga Çeçenia”, tha ai në Telegram.

Gjithashtu, zyra e prokurorit të Donjeckut, e kontrolluar nga Ukraina, duke cituar informacione paraprake, tha se sulmuesit me uniforma ushtarake qëlluan për vdekje familjen pasi kërkesa e tyre për të liruar shtëpinë ishte refuzuar.

Nga ana tjetër, Komiteti zyrtar i Hetimeve të Rusisë i përshkroi të arrestuarit si ushtarë rusë nga Lindja e Largët e vendit, të cilët kishin nënshkruar kontrata me ushtrinë ruse.

“Sipas informacioneve paraprake, motivi i krimit ishte një konflikt në familje”, thuhet në deklaratën e Komitetit.

Ukraina dhe Rusia kanë nisur hetime të veçanta për sulmin.

Vrasjet në Volnovakha vijnë ndërsa luftimet e ashpra vazhdojnë në frontin e gjerë të betejës në rajonet lindore dhe jugore të Ukrainës./    S.M

Të fundit

Operacioni i SPAK/ Arrestohet në Belgjikë rivali i Ervis Martinajt (Emri)

Në kuadër të operacionit të spak pas shkëmbimit të informacionit mes policisë shqiptare dhe asaj belge është bere e...

Veliaj vizitë në Tokio, do përfaqësoj presidencën e B-40, takime me kryetaren e bashkisë

Kryetari i Bashkisë së Tiranës Erion Veliaj nis sot një vizitë të shkurtër në Tokio të Japonisë, ku do të përfaqësojë edhe rrjetin e...

Priten të tjera arrestime “VIP”, ja goditja e madhe që do të bëhet nga SPAK

Profesori i njohur, Ervin Karamuço ka treguar detaje të forta lidhur me megaoperacinonin e djeshëm të SPAK për personazhe të njohura të botës së...

8 konservat më të mira për humbjen e peshës

Kur bëhet fjalë për të humbur peshë, zgjedhjet e duhura ushqimore janë thelbësore. Ushqimet e konservuara mund të jenë një opsion i shkëlqyer për...

Operacioni i SPAK/ Arrestohet Naim Stafuka

Vijon operacioni i SPAK në disa qytete të vendit pas lëshimit të 50 urdhër-arresteve për kapjen e "kokave" të krimit. Mes urdhër-arresteve të firmosura nga...

Lajme të tjera

Web TV