Argjentina në krizë ekonomike, qytetarët nuk blejnë dot as xhinse të reja

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Argjentinasit për shkak të inflacionit në 140% dhe në rritje tashmë, po i drejtohen gjithnjë e më shumë tregut të veshjeve të përdorura për të blerë rroba apo dhe për t’i shitur ato.

Vendi i Amerikës së Jugut, ekonomia e dytë më e madhe e rajonit dhe një eksportues i madh i farave, po përballet me krizën e tij më të rëndë në dekada. Dy të pestat e banorëve jetojnë në varfëri dhe recesioni i afërt duket se do të shkaktojë shqetësim në raundin e dytë të zgjedhjeve presidenciale të vendit të dielën e ardhshme.

“Nuk mund të shkosh thjesht në qendër tregtare dhe të blesh diçka që të pëlqen si më parë. Çmimet sot janë të paimagjinueshme”, tha studentja 22-vjeçare Aileen Ciclana në Buenos Aires.

Një palë xhinse të reja kushtojnë më shumë se dyfishi i çmimit të një viti më parë, dhe kjo nënkupton në më shumë se një të tretën e pagës minimale mujore të Argjentinës.

Inflacioni nga viti në vit, tashmë në 138%, pritet të rritet më tej kur autoritetet të nxjerrin sot të dhënat zyrtare të tetorit, me rritjen mujore të vlerësuar në rreth 10%, pak më e ulët se nivelet maksimale të gushtit dhe shtatorit.

Beatrice Laurizio, një mësuese 62-vjeçare e cila ende nuk ka dalë plotësisht në pension, tha se ajo dhe burri i saj, i cili punon për një kompani autobusësh, shkojnë në fundjavë në pazarin e rrobave për të shitur rroba të vjetra për të përballuar jetesën./e.t

Të fundit

Nga Kina tek vendet e rajonit, vrasja e 112 palestinezëve në Gaza nxit reagime të ashpra

Vdekja e të paktën 112 palestinezëve që po kërkonin ndihma humanitare në qytetin e Gazës nxiti reagime të shumta...

Dy konkurrentët e ‘Për’ Puthen’ bëjnë të njëjtin tatto në takimin e parë

Një banore e re është bërë pjesë së fundmi në formatin ‘Për’ Puthen’. Bëhet fjalë për Erikën, e cila që në momentin e parë...

“E premtja e zezë” në Lushnje, dinamika e shpërthimit që u mori jetën babë e bir

Plagosen shtatë të tjerë, mes tyre deputeti Bujar Çela Ora 15:37 minuta do të shënonte një shpërthim shumë të fortë në Lushnje këtë të premte....

Pse erdhi Zelensky në Tiranë?Majko analizon samitin për Ukrainën:Lëvizje në kohën e duhur

-Si e vlerësoni ju Samitin për Ukrainën që u mbajt për herë të parë në kryeqytetin shqiptar? A mendoni se Shqipëria po ndërmerr rrisqe...

Mbi 200 mijë euro dëm në biznes e shtëpi/ Banori rrëfen momentet e tmerrit nga shpërthimi

Një prej banorëve të zonës ku ndodhi shpërthimi në Lushnjë, tha se dëmet materiale në banesën dhe biznesin ku punonte së bashku me familjarët...

Lajme të tjera

Web TV