Pse zona kohore e Spanjës është e gabuar?

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje
Vendi ka të njëjtën gjatësi gjeografike si Mbretëria e Bashkuar, por për më shumë se 75 vjet ka ndjekur kohën e Evropës Qendrore, një trashëgimi e diktaturës së Francisco Frankos. Një trashëgimi që po krijon probleme të punës së tepërt dhe produktivitetit të ulët.

 

Lehtësimi kur bëhet fjalë për oraret është një nga karakteristikat e njohura të stilit të jetesës spanjolle: pushimet e gjata të drekës nga ora 14:00, darka nga ora 21:00 e tutje dhe emisioni i parë televiziv që fillon në orën 22:30. Por ky ndryshim i ritmeve nuk varet vetëm nga temperaturat e larta dhe natyra mesdhetare. Zona kohore spanjolle ka një ndikim në këtë: është, në fakt, teknikisht e gabuar.

Zonat kohore të miratuara në vende të ndryshme evropiane.  Vendi ndodhet gjeografikisht në meridianin e Greenwich, dhe deri në vitin 1942 përdorte të njëjtën kohë me Britaninë e Madhe. Por atë vit, me urdhër të diktatorit Francisco Franko , Koha e Evropës Qendrore (CET, e njëjtë me Romën ) u miratua si shenjë solidariteti ndaj Gjermanisë së Hitlerit , aleatit të tij. Në fund të luftës , Spanja nuk u kthye në kohën e mëparshme: banorët e saj thjesht u përshtatën, duke lëvizur vaktet një orë më vonë.

SHUMË ORË, PAK PRODUKTIVITET. Mirëpo, e njëjta gjë nuk u veprua me orarin e punës, i cili që atëherë ka zënë një pjesë gjithnjë e më të rëndësishme të ditës. Ende mbërrini në zyrë në orën 21:00, por të hani drekë në orën 14:00 ju ndërpret në mëngjes me një pushim të gjatë, qoftë edhe gjysmë ore. Ndërprerja e drekës dhe pushimet e gjata gjatë gjithë ditës çojnë në punë deri në orën 20:00, duke e çuar në mënyrë të pashmangshme kohën e darkës përpara dhe duke kufizuar orët e gjumit .

Lexo edhe :  Studiuesit zbulojnë tiparin unik të lakuriqit të natës

ZAKONET E VJETRA. Për këtë arsye, përfaqësuesit e qeverisë marrin në mënyrë ciklike propozimin për t’u kthyer në GMT, Greenwich Mean Time, më shumë në përputhje me ritmet e dritës (Dielli lind dhe perëndon pak a shumë në të njëjtën kohë si në Britaninë e Madhe). Në këtë mënyrë ju mund ta përfundoni ditën tuaj të punës deri në orën 18:00 dhe të krijoni një ritëm më të shëndetshëm të kohës pa zyrë. Përshtatus nga Fokus.it /O.S

Të fundit

Arsenal shkatërron Lensin në “Emirates”, francezët të pafuqishëm përballë “Topçinjve”

Arsenali fiton me rezultat tenistik 6-0 ndaj Lensit në kuadër të xhiros së pestë në Ligën e Kampionëve në...

Champions League/ Napoli i pafuqishëm ndaj Real Madrid, Inter “ringjallet” ndaj Benficas

Inter ia del të shmangë humbjen në Lisbonë përballë Benficës edhe pse pjesën e parë e mbyllën me rezultatin 0-3. Zikaltërit reaguan në fraksionin...

Pengesa e Elon Musk për të qenë lider botëror, vetvetja

Nga BRIAN FUNG, CNN – Elon Musk është kthyer në një lojtar gjithnjë e më të rëndësishëm në çështjet globale. Themeluesi i SpaceX ka qenë...

Djali i themeluesit të Hamasit bën thirrje për vrasjen e liderëve të grupit

Djali i themeluesit të Hamasit bën thirrje për vrasjen e liderëve të grupit, përfshirë babanë e tij Në një video prej më shumë se...

Kryevepra që u kthye në meme

“The Laughing Valier”, piktura e vitit 1624 është ekspozuar së fundmi në Galerinë Kombëtare të Londrës. “Kur hyra brenda dhe e pashë, mbeta i shtangur”,...

Lajme të tjera

Web TV