Muze në Kalanë e Skënderbeut për arbëreshët / Rama: Do t’i japim jetë binjakëzimit

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Për herë të parë, në vendin tonë do të ketë një muze për arbëreshët.

Muzeu do të jetë në kalanë e Skënderbeut, tregoi sonte kryeministri Edi Rama, në fjalën e tij në Kuvendin Arbëresh që po mbahet në Tiranë si pjesë e Samitit të Diasporës.

“Ne nuk e kemi një muze, ndërkohë që komuniteti arbëresh ka ruajtur relike të pazëvendësueshme. I kemi gjetur vendin, ku tjetër, në kalanë e Skënderbeut. Kemi bërë një ditë të parë të verërave, ku kemi çuar disa nga prodhuesit tanë në Arbëri, do të ndërtojmë për këtë dhe një kalendar për t’i lidhur të gjithë prodhuesit, sepse janë të gjitha shqiptare”.

Sipas kryeministrit, qeveria do të financojë një program për binjakëzimin mes Shqipërisë dhe komunitetit arbëresh.

“Do të ndërtojmë një program për bashkitë, për ti dhënë jetë këtij binjakëzimi. Ti japim jetë këtij komunikimi të vazhdueshëm mes komunitetit arbëresh dhe Shqipërisë”.

Gjatë këtij Samiti u dhanë edhe çmimet “Shqiponja e artë”, për disa personalitete, mes të cilëve dhe trajneri i Kombëtares, Silvinho. Çmimi iu dha nga vetë kryeministri Edi Rama pas rezultateve që arriti me Kombëtaren duke e kualifikuar në finalet e Europianit. Po ashtu u dekorua ish-kryeministri i Malit të Zi, Dritan Abazoviç, shkencëtarja Mira Mezini si dhe personalitet të tjera./O.S

Të fundit

Tre shenjat më me fat në muajin Mars dhe kombinimet më të mira për dashurinë

I ftuar në një  emision televiziv, ishte astrologu i njohur Jorgo Pulla, i cili bëri një parashikim për muajin...

Raporti i AMF/ Në 25-vjetorin e themelimit, SIGAL UNIQA, lidere e tregut të sigurimeve

Ashtu siç u mbyll viti 2023, nis edhe viti 2024. SIGAL UNIQA Group Austria mbetet kompani më e madhe dhe më e besuar e sigurimeve...

25 vendet më të shëndetshme në botë

Në këtë artikull, ne do të hedhim një vështrim në 25 vendet më të shëndetshme në botë. Kur diskutohet për vendet më të shëndetshme në botë si...

BRICS do të lëshojë një monedhë të vetme të ngjashme me Euron

Aleanca BRICS po kërkon të punojë për një monedhë alternative për të përballuar dollarin amerikan. Blloku po përpunon disa opsione për t'i dhënë fund varësisë...

Vuante nga një sëmundje e rëndë, ndërron jetë këngëtarja virale në TikTok

E njohur me emrin e saj artistik Cat Janice, këngëtarja 31-vjeçare dhe nënë e një djali 7-vjeçar, ka vdekur pas një beteje me kanc*rin. Familja...

Lajme të tjera

Web TV