Ç’ndodhi? Njerëzit reagojnë ashpër ndaj fushatës së re të ZARA-s

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

ZARA ka publikuar fushatën e re (më 9 dhjetor), e cila ka ndezur zemërimin e shumë njerëzvë në rrjetet sociale, veçanërisht mbështetësit e Palestinës, në luftën mes Hamasit dhe Izraelit në territorin e Rripit të Gazës.

Marka e veshjeve, këpucëve dhe aksesorëve e ka fshirë fushatën nga rrjetet sociale, por kjo s’i ka ndalur njerëzit të bëjnë reagimet e tyre të ashpra.

Pse ka nisur gjithë kjo zemëratë? Kolesioni i ri i ZARA-s ka promovuar veshjet e lëkurës ndërsa në sfond është një trup i lidhur, njësoj si ai i një fëmije që kishte mbetur viktimë e sulmeve izraelite nëpër spitale dhe mbahej nga e ëma e tij, e cila qante me dënesë.

Gjithashtu, modelja qëndron në një kuti të drunjtë, e ngjashme me disa nga arkivolet që përdoren në besimin islam.

Një tjetër detaj i fushatës është edhe harta e Palestinës, ndërkohë që vërdallë ka gurë dhe trupa të lidhur, duke treguar gjendjen alarmante që po ndodh në Gaza.

Menjëherë përdoruesit e rrjeteve sociale kanë akuzuar markën se jo vetëm që po mbështet gjenocidin, por edhe po lavdëron vrasjen e civilëve, duke treguar në fushatë kufoma, trupa dhe duke rikrijuar pamjet nga shkatërrimet e qytetit të Gazës.

Njerëzit mendojnë se kjo nuk është aspak një rastësi dhe bëjnë thirrje që blerësit ta bojkotojnë ZARA-n. Nëse klikon në TikTok hashtag-un #zaranewcampaign do të hasesh me mijëra video që kanë reagime të ndryshme mbi fushatën./E.Ç

Të fundit

Foto/ Punimet për Urën e Kukësit drejt përfundimit

Po shkon drejt përfundimit Ura e Madhe e Kukësit që zëvendëson urën e vjetër ekzistuese që ka më shumë se...

Gatoi ‘hallvën e vdekjes’ për Ilnisën, motra e Erjolës ka dy fjalë për të

Ditën e djeshme, një ngjarje e pazakontë ka ndodhur në shtëpinë e BBV, ku Erjola pas debateve të shumta me Ilnisën dhe Meritonin, ka...

Modelja i nxjer gjithë të “palarat” Leonardo Di Caprios

Leonardo DiCaprio dihet se e shijon jetën prej beqari edhe pse se ka patur romanca të shumta që nga koha kur u bë një...

Qëlluan me armë të riun dhe e ndoqën për ta vrarë/ Arrestohen autorët në Pogradec

Janë arrestuar autorët e plagosjes me armë zjarri, që ndodhi pasditen e sotme në Pogradec. Mësohet se në pranga ka rënë Denis Meko dhe një...

Lufta në Kosovë, film në Hollywood

Në fokus do të jetë masakra e Reçakut E kaluara e luftës së Kosovës, ka akoma shumë për t’i treguar botës se cilat janë krimet...

Lajme të tjera

Web TV