Shqipëria, thyen rekord për përdorimin e energjisë së rinovueshme

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Mediat italiane: I afrohet Suedisë, arrin 44% të konsumit

Teksa Bashkimi Europian pret nga vendet anëtare të konsumojnë energji të rinovueshme në masën 42.5% deri në fund të dekadës, sipas Eurostat, Shqipëria ka arritur në nivelin e 44% ende pa qenë pjesë e familjes europiane.

Lajmi bëhet i ditur nga media italiane ‘Europa Today’, sipas së cilës vendi ynë i afrohet kampionëve skandinavë të Suedisë. Besjan Kadiu, Drejtor i Përgjithshëm i Politikave të Energjisë në Ministrinë e Infrastrukturës shpjegon mënyrën se si është përllogaritur ky tregues.

“Ky prodhim mbulon 44% të konsumit të energjisë në vend. Konsumi i energjisë në vend është tërësia e energjisë që përdoret nga të gjithë segmentet e ekonomisë, qoftë nga prodhimi i energjisë, qoftë nga prodhimi i energjisë nga karburantet fosilë”.

Kadiu thotë se vlerësimi i Eurostat konfirmon nismat e ndërmarra vitet e fundit në kuadër të përafrimit me legjislacionin e Bashkimit Europian për burimet e rinovueshme.

“Kjo arritje ka ardhur si rrjedhojë e politikave dhe strategjive të vendosura nga qeveria shqiptare lidhur me energjinë dhe klimën”.

Vitin e kaluar, pjesa e burimeve të rinovueshme në konsumin bruto të energjisë finale midis të 27 vendeve të BE-së arriti në 23%./O.S

Të fundit

Liverpool mposht Atalantën por eliminohet nga Europa, Leverkusen mbetet e pathyeshme

Atalanta nxjerr jashtë Europës Liverpoolin. Skuadra bergamaske u mposht 0-1 në shtëpi nga “The Reds”, por kualifikohen në gjysmëfinale...

Roma triumfon sërish ndaj Milanit dhe kualifikohet në gjysmëfinalen e Europa League

Roma kalon në gjysmëfinalet e Europa League, ndërsa eliminon Milan-in, pas fitores me rezultatin e përgjithshëm 3-1 të dy ndeshjeve çerekfinale. Pas takimit në “San...

Më 20 Prill, Dielli kalon në Dem, ja çfarë u ndodh këtyre 5 shenjave të Zodiakut

Më 20 Prill, Dielli kalon në Dem dhe fillon zyrtarisht sezoni i shenjës së dytë të kalendarit astrologjik. Kjo ditë do të sjellë ndryshime...

Çfarë është “mashtrimi i së ardhmes? Flamuri i kuq në një raport në çift

Është normale të imagjinoni një të ardhme me dikë që ju intereson, sidomos pasi takimi i parë ka shkuar shumë mirë dhe jeni në...

“Ajo që po bën Meta nuk është sjellje politike”/ Çani reagon ashpër: Ish-presidentit …

Gazetari Arian Çani në një intervistë për një emision televiziv ka komentuar deklaratat e kreut të Partisë së Lirisë ndaj SPAK. Ai theksoi se kjo...

Lajme të tjera

Web TV