Shqipëria kryeson trafikun ajror, rritje e numrit të vizitorëve në shkurt

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Shqipëria kryeson përsëri në muajin shkurt 2024, me rritjen më mbresëlënëse të numrit të vizitorëve në tabelën e klasifikimit ndërkombëtar të ACI për aeroportet e Evropës.

Lajmin e bëri të ditur sot kryeministri Edi Rama, i cili u shpreh krenar për këtë arritje të vendit.

“Lart e më lart. Shqipëria kryeson përsëri në shkurt 2024, me rritjen më mbresëlënëse të numrit të vizitorëve në tabelën e klasifikimit ndërkombëtar të ACI për aeroportet e Europës. Vendi ynë i bukur mikpret botën që vjen çdo muaj e më shumë drejt nesh”, u shpreh Kryeministri, ndërsa ndau në rrjetet sociale statistikat e publikuara nga ACI (Airports Council Intenational).

Kryeministri theksoi se “kjo do të thotë më shumë ekonomi, më shumë punë, më shumë prodhim vendas, më shumë tregti, më shumë konsum, më shumë të ardhura për vendin e për familjet e përfshira në zinxhirin e gjatë të vlerës së industrisë së turizmit”

Sipas këtyre statistikave, Shqipëria shënoi një rritje me 227.9% të trafikut të pasagjerëve në shkurt 2024, krahasuar me vitin 2019.

Tregu shqiptar i fluturimeve ka pësuar rritjen më të madhe në vitin 2023, duke prekur rekord prej 7.26 milionë pasagjerësh./e.t

Të fundit

Mirëmëngjesi nga Luna Mari dhe babi, Luizi na prezanton me vogëlushen

Prej pak kohësh është bërë baba për herë të parë, por këngëtari Shkodran nuk ka munguar asnjë moment me...

Pakti për të eliminuar Reformën në Drejtësi, Berisha-Bardhi kundër rezolutës

Kryeministri Edi Rama dhe ish-kryeministri Sali Berisha me grupin e tij në Parlament kanë shprehur në mënyrë të fshehtë dhe të hapur gjatë ditëve...

Moment historik/ Shkencëtarët kinezë zhvillojnë kurën për shërimin e diabetit

Në një moment historik të rëndësishëm të mjekësisë, shkencëtarët kinezë kanë shëruar me sukses diabetin tek një pacient duke përdorur një terapi novatore të...

Merret vendimi, vizitorët do paguajnë më shumë për të vizituar Kullën Eiffel

Këshilli i qytetit të Parisit ka rritur çmimin e hyrjes në Kullën Eiffel për të mbledhur më shumë para për restaurimin e kullës, pasi...

Pse flamingot janë rozë?

Flamingot janë të njohur për pendën e tyre të gjallë rozë, e cila mahnit vëzhguesit në mbarë botën. Faktori mbizotërues që kontribuon në ngjyrën...

Lajme të tjera

Web TV