test

Kërcënimi i gjyqtares/ Reagon ashpër ish-prokurori: Nuk arrijmë të kuptojmë motivin…

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Ish-prokurori Eugen Beci ishte i ftuar këtë të shtunë në një emisio televiziv, ku foli mbi kërcënimet e pretenduara nga gjyqtarja Arnisa Këlliçi.

Beci tha se mënyra se si prokurorja ka nisur me inisiativë personale përgjime ambientale dhe ka bërë me vonesë kallëzimin në polici për kërcënimet, tregon se ajo nuk është një njohëse procedurës penale.

Beci tha se prokurorja duhej t’i ishte drejtuar prokurorit të gatshëm në momentin që mori kërcënimin dhe më pas ishte prokuroria dhe policia që do të nisnin hetimet dhe do të bënin përgjimet.

“Fatkeqësi e madhe që në Shqipëria ka kështu lloj magjistratësh, të cilët nuk arrijnë të kuptojnë rolin, pozicionin e tyre dhe nuk arrijnë të njohin minimalisht arsyet ligjore të bërjes së një kallëzimi. Nuk arrijnë të kuptojnë si mund të filloj një hetim për kanosje.

Duhet të njofton Policinë e Shtetit dhe prokurorin e gatshëm dhe të thoshte që ndodhem përballë një kanosjeje direkte dhe policia do të vendoste personat që dyshoheshin, në cilin kod të procedurës penale thuhet që gjyqtari mund të marrë diktofonin dhe të përgjojë kush i hyn dhe kush i del në derë. Unë mendoj se qasja e saj është skandaloze përballë ligjit procedurial penal. Ju bëtë një orë intervistë dhe nuk arritëm të kuptojmë hetimin”, tha ai./O.S

Të fundit

Mbappe shmang operacionin në hundë, francezi do të vendosë maskë në ndeshjet e mbetura

Franca fitoi minimalisht përballë Austrisë në ndeshjen e parë të Euro2024, por pas ndeshjes vëmendja më e madhe ishte...

Çdo të thotë të jesh pjesë e një partie ‘non grata’ nga Perëndimi në Shqipëri?

Nga Ylli Pata Vendimi i Apelit të Londrës për rastin Sali Berisha nuk se ishte ndonjë lajm i madh. Dukej më shumë një rutinë proceduriale. Thelbi i...

Profesori i Koresë së Jugut prodhon kokrra orizi me mish brenda!

Kompanitë në mbarë botën kanë kërkuar prej kohësh të komercializojnë alternativat e mishit, të tilla si mishi me bazë bimore ose të kultivuar, për...

Shqipëria ka përqindjen më të lartë të popullsisë në rrezik të varfërisë në Europë

Shqipëria ka gati gjysmën e popullsisë së saj në rrezik të varfërisë, një përqindje shumë më e lartë në krahasim me Rajonin dhe Bashkimin...

Matura 2024/ 28 mijë maturantë do të testohen sot në lëndën e Matematikës

Ditën e sotme, mbahet provimi i maturës në lëndën e Matematikës. Provimi është parashikuar të nisë në orën 10:00 dhe kohëzgjatja e tij do të...

Lajme të tjera

Web TV