Free Porn
xbporn

1xbet
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
betforward
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
yasbetir1.xyz
winbet-bet.com
1kickbet1.com
1xbet-ir1.xyz
hattrickbet1.com
4shart.com
manotobet.net
hazaratir.com
takbetir2.xyz
1betcart.com
betforwardperir.xyz
betforward-shart.com
betforward.com.co
betforward.help
betfa.cam
2betboro.com
1xbete.org
1xbett.bet
romabet.cam
megapari.cam
mahbet.cam
1xbetgiris.cam
betwiner.org
betwiner.org
1xbetgiris.cam
1xbet
1xbet
alvinbet.site
alvinbet.bet
alvinbet.help
alvinbet.site
alvinbet.bet
alvinbet.help
1xbet giris
1xbetgiris.cam
1xbetgiris.cam
1xbetgiris.cam
1xbetgiris.cam
1xbetgiris.cam
1xbetgiris.cam
1xbetgiris.cam
1xbetgiris.cam
1xbetgiris.cam
1xbetgiris.cam
1xbetgiris.cam
1xbetgiris.cam
1xbetgiris.cam
1xbetgiris.cam
1xbetgiris.cam
1xbetgiris.cam
1xbetgiris.cam
pinbahis.com.co
pinbahis.com.co
pinbahis.com.co
pinbahis.com.co
pinbahis.com.co
pinbahis.com.co
pinbahis.com.co
pinbahis.com.co
pinbahis.com.co
pinbahis.com.co
pinbahis.com.co
pinbahis.com.co
pinbahis.com.co
pinbahis.com.co
pinbahis.com.co
betwinner
betwiner.org
betwiner.org
betwiner.org
betwiner.org
betwiner.org
betwiner.org
betwiner.org
betwiner.org
betwiner.org
betwiner.org
betwiner.org
betwiner.org
betwiner.org
betwiner.org
betwiner.org
betwiner.org
1xbet
1xbete.org
1xbete.org
1xbete.org
1xbete.org
1xbete.org
1xbete.org
1xbete.org
1xbete.org
1xbete.org
1xbete.org
1xbete.org
1xbete.org
1xbete.org
1xbete.org
1xbete.org
betforward
betforward
betforward
betforward
betforward
betforward
betforward
betforward
yasbet
yasbet
yasbet
yasbet
yasbet
yasbet
yasbet
yasbet
1xbet
1xbet
1xbet
1xbet
1xbet
1xbet
1xbet
1xbet
1xbet
betforward
betforward
betforward
betforward
betforward
betforward
betforward
betforward
yasbet
yasbet
yasbet
yasbet
yasbet
yasbet
yasbet
yasbet
1xbet
1xbet
1xbet
1xbet
1xbet
1xbet
1xbet
1xbet
1xbet
یاس بت
وین بت
وان کیک بت
هتریک بت
manotobet
حضرات بت
takbet
بتکارت
آلوین بت
ریتزو بت
alvinbet
بت فا
betboro
romabet
megapari
mahbet
سایت بت فوروارد
اونجا بت
betboro.us
1betcart.com
1betcart.com
1betcart.com
1betcart.com
1betcart.com
1betcart.com
1betcart.com
1betcart.com
1betcart.com
1betcart.com
1betcart.com
1betcart.com
1betcart.com
1betcart.com
1betcart.com
1betcart.com
betcart
بهترین سایت شرط بندی ایرانی
بهترین سایت شرط بندی ایرانی
بهترین سایت شرط بندی ایرانی
بهترین سایت شرط بندی ایرانی
بهترین سایت شرط بندی ایرانی
بهترین سایت شرط بندی ایرانی
بهترین سایت شرط بندی ایرانی
بهترین سایت شرط بندی ایرانی
بهترین سایت شرط بندی ایرانی
بهترین سایت شرط بندی ایرانی
بهترین سایت شرط بندی ایرانی
بهترین سایت شرط بندی ایرانی
بهترین سایت شرط بندی ایرانی
بهترین سایت شرط بندی ایرانی
بهترین سایت شرط بندی ایرانی
بهترین سایت شرط بندی ایرانی

Zgjoheni në mëngjes dhe ndizni direkt një cigare? Ja nga çfarë sëmundje po vuani

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Pavarësisht rrezikut të shtuar për shëndetin e tyre, duhanpirësit me Sëmundjen Kronike Obstruktive të Mushkërive (SPOK), janë ata që kanë nevojë të pinë një cigare në mëngjes sapo hap sytë, sipas një studimi të studiuesve grekë nga Spitali i Përgjithshëm i Selanikut “G. Papanicolaou”, Qendra Shëndetësore Evosmos, Universiteti i Mançesterit dhe Universiteti Aristoteli.

Siç tregojnë gjetjet, të cilat janë publikuar në revistën shkencore Chronic Respiratory Disease , pacientët me COPD fillojnë të pinë duhan mjaft herët në mëngjes, krahasuar me duhanpirësit pa sëmundje, ndërsa varësia e tyre nga nikotina shkon në nivele më të larta.
“Pirja e duhanit është faktori më i zakonshëm i rrezikut për COPD dhe përkeqëson përparimin e sëmundjes”, vëren ekipi hulumtues, duke theksuar rolin e varësisë nga nikotina si një faktor frenues për ndërprerjen e duhanit dhe shmangien e efekteve të tij të rënda pulmonare.

Studiuesit iu drejtuan 359 duhanpirësve nga zonat rurale të vendit, 71 me SPOK dhe 288 pa swmundje. Pjesëmarrësve iu kërkua t’i përgjigjen testit të varësisë nga nikotina “Fagerström”, një shkallë vlerësimi e përdorur gjerësisht në studimet greke të duhanpirjes, e cila përfshin pyetje të tilla si “Sa cigare pini në ditë?”, “Në cilin vakt e konsideroni cigaren më të rëndësishme” etj.

Sipas rezultateve, COPD ishte më e zakonshme në mesin e duhanpirësve me rezultate më të larta të testit Fagerström dhe moshë më të madhe, pavarësisht nga ashpërsia e pirjes së duhanit. Gjetjet, përfunduan studiuesit, theksojnë programet e mbështetjes për lënien e duhanit si thelbësore për parandalimin dhe menaxhimin e COPD.
Publikimi shkencor përfshin disa vëzhgime të studiuesve mbi marrëdhënien midis COPD dhe pirjes së duhanit. “ Është një shkak kryesor i sëmundshmërisë dhe vdekshmërisë në mbarë botën ”, shprehen studiuesit. Sipas tyre, megjithëse është faktori kryesor i rrezikut për sëmundjen dhe ndërprerja e saj përmirëson rezultatet, nuk është i vetmi përcaktues i rënies së funksionit të mushkërive dhe fillimit të SPOK. ” Ecuria e funksionit të mushkërive varet nga predispozita gjenetike, rrethanat e hershme të jetës dhe ekspozimi i konsiderueshëm ndaj faktorëve të rrezikut mjedisor, “ vënë në dukje ata.

Lexo edhe :  Postimi i Efit që mori gjithë vëmendjen: Do më shkrijnë operacionet plastike

Sa i përket varësisë nga nikotina dhe rolit të saj rëndues, ata shpjegojnë se ajo mund të favorizojë ekspozimin ndaj faktorëve të rrezikut, duke i shtyrë, të themi, duhanpirësit të kërkojnë cigare me përmbajtje më të lartë nikotine ose të adoptojnë duhanin më të dëmshëm me fryrje më të thella tymi. Në të njëjtën kohë, varësia më e madhe e nikotinës shoqërohet me ulje të motivimit dhe respektimit të qëllimit për të lënë duhanin. “Në veçanti” thotë botimi, “pacientët me COPD kanë më pak gjasa të lënë duhanin në krahasim me duhanpirësit pa COPD, gjë që mund të nënkuptojë varësinë e shtuar nga duhani”./E.Ç

Të fundit

E rëndë në Fier/ I riu plagos me thikë nusen e xhaxhait

Një ngjarje e rëndë ndodhi në Fier. Një 30-vjeçar, shtetasi me inicialet A.N., akuzohet se ka plagosur me thikë...

Parashikimi i motit për këtë të shtunë

Kjo e shtunë do të jetë sërish nën mbizotërimin e temperaturave të larta, të cilat pritet të arrijnë deri në 40 gradë Celsius. Moti do...

I akuzuar si pjesë e skandalit të mikrokredive, vetëvritet Olsi Ibro

Olsi Ibro, një nga të akuzuarit për skandalin me mikrokreditë, është vetëvrarë. Mësohet se ai është vetëhedhur nga pallati. Ngjarja e rëndë ndodhi në rrugën...

Një tjetër provë e ndarjes? Jennifer “zhduk” prej qafës varësen me emrin e Affleck

Jennifer Lopez  u pa duke dalë nga palestra e saj në The Hamptons të premten në mëngjes. Me një vështrim më të afërt, Jennifer...

Shkoi t’i merrte fëmijët, shqiptarja dhunohet nga ish-bashkëshorti

Një grua në Ferizaj është dhunuar nga ish-bashkëshorti i saj. Rasti ka ndodhur ditën e premte, teksa viktima kishte shkuar t’i merrte fëmijët në...

Lajme të tjera

Web TV