“Sazani”/ Projekti i dhëndrit të Trump, mund ta shndërrojë në Singaporin e Europës

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Një prej investitorëve më të mëdhenj amerikanë, kompania “Affinity Partners”, e sipërmarrësit Jared Kushner, dhëndri i ish presidentit Donald Trump synon ndërtimin e një resorti në Ishullin e Sazanit.

Eksperti i ekonomisë Fatos Çoçoli i ftuar në “Studio Live” në Report tv me Arbër Hitajn thotë se vetëm fakti që është përfolur për investimin i bën një reklamë të paparë Sazanit dhe Shqipërisë.

“Vjen një markë elitare dhe Shqipëria futet në turizmin elitar. E rëndësishme është… lidhjet politike të Kushner.  Ajo është një kompani amerikane, 80 milionë amerikanë e kuptuan se Shqipëria është turistike vetëm sepse deklaroi dhëndri i Trump se do investojë në Shqipëri. Është reklamë pa para”, tha Çoçoli.

Ndërsa e konsideroi Sazanin një aset të fjetur Çoçoli tha se projekti i dhëndrit të Trump duket mjaft serioz dhe mund ta shndërrojë në një Singapor të Evropës.

“Projektet janë është diçka serioze. Vetë zotëria përveçse është dhëndri i Trump vjen nga një familje e investuesve në prona të patundshme. Ai e ka pjesë familjare dijet e mira për investime në prona të patundshme. Po ta kërkosh në gogle është një kompani që ka emër. Investimi është konkret. Neve na ka bërë reklamë të paparë. Sazanin e kemi pasur në një aset të fjetur. Ka fjetur gjumë. Është ishull i virgjër në pozicion shumë të mirë dhe nuk ka pse të zhvillohet. Zotëria që ka sjellë projektin nuk do marrë të gjithë ishullin por vetëm një pjesë të tij. Në pjesë të tjera ishulli mund të shndërrohet në një Singapor të Evropës”, shtoi eksperti i ekonomisë.

Një analizë të projektit bëri edhe eksperti Klodian Muço.

“Qytetarët nuk përfitojnë asgjë. Qytetarët nuk përfitojnë asgjë se do ndërtohen ca vila dhe që të huajt do blenë ca vila. Vijnë investitorët e huaj të marrin ty pronën e shfrytëzojnë ata. Maksimumi shqiptarët do bëjnë pastruesin kamarierin aty. Nga pikëpamja e marketingut është pozitive”./e.t

Të fundit

Elgit Doda lancon këngën e re por ka një paralajmërim për fansat e tij

Këngëtari i mirënjohur Elgit Doda ka lancuar projektin e tij më të ri muzikor pak momente më herët i...

Arrestohet punonjësi i Policisë në Himarë, akuzohet për katër vepra penale

Agjencia e Mbikëqyrjes Policore (Rajoni Vlorë-Gjirokastër), në bashkëpunim me DVP Vlorë kanë ndaluar punonjësin e policisë të Komisariatit Himarë F.XH., i dyshuar për kryerjen...

Miley Cyrus: Nuk shoqërohem me të famshëm

Miley Cyrus ka folur për personat në rrethin e saj, ndërsa është shprehur se nuk përfshin personazhe të tjerë të famshëm. Duke folur në “My...

Lehtësohen procedurat e lejeve për objektet bujqësore e të banimit në fshat

Janë publikuar në fletoren zyrtare ndryshimet e vendimit të Këshillit të Ministrave 283/2015, të cilat lidhen drejtpërdrejt me rregullat dhe procedurat e lejeve të...

Konkurrenca mbyll hetimin për tregun e shërbimit taksi në aeroportin e Rinasit

Autoriteti i Konkurrencës (AK) ka mbyllur procedurën e hetimit të thelluar ndaj ndërmarrjes Tirana International Airport dhe Auto Holiday Albania në tregun e shërbimit...

Lajme të tjera

Web TV