Si e fitoi kuzhinieri spanjoll një linjë telefonike për në Shtëpinë e Bardhë?

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

José Andrés dërgon kuzhinierë në zonat e fatkeqësive. Ai ka udhëhequr një reagim të ashpër për Gazën kundër Netanyahut që asnjë protestë apo politikan nuk mund të kishte krahasuar

Nga María Ramírez

José Andrés është ndoshta spanjolli më me ndikim në botë për momentin. Pas sulmit izraelit me dron që vrau shtatë njerëz që punonin për Kuzhinën e tij jofitimprurëse World Central Kitchen (WCK) në Gaza në fillim të këtij muaji, kritikat e Andrés ndaj Izraelit kanë pasur më shumë peshë dhe kanë tërhequr më shumë vëmendje se çdo deklaratë nga një politikë spanjolle ose evropiane.

Mund të duket e çuditshme që një kuzhinier i rritur në një ish-qytet minierash në Spanjën veriore, i cili u transferua në Nju Jork si 21-vjeçar me pak para, duket se ka një ndikim të tillë. Por Andrés nuk është një kuzhinier i zakonshëm i famshëm.

Si fillim ai është një tregimtar tërheqës. E takova vite më parë kur po mbante një fjalim me një grup të vogël shokësh në Harvard, ku dha gjithashtu një masterklasë për shkencën dhe gatimin dhe ishte magjepsëse ta dëgjoje të ndante përvojat e tij të rritjes në Asturias, më pas duke punuar si një kuzhinier për marinën në një anije transatlantike, përpara se të ndërtonte një perandori gastronomike në SHBA dhe të niste WCK për të ushqyer njerëzit në zonat e fatkeqësive. Ai flet shumë, është i përulur dhe qesharak dhe është gjithmonë i etur për të gostitur këdo me një vakt në një nga restorantet e tij.

Andrés është gjithashtu një rrjetëzues i aftë. Gjatë dekadave që ai ka jetuar në SHBA (ai u bë shtetas amerikan në 2013), ai është bërë mik i të pasurve dhe të fuqishmëve. Ai zotëron disa restorante të vlerësuara me çmime që shërbejnë kuzhinë spanjolle, meksikane dhe kineze në Uashington DC, ku Barack Obama do të merrte për një takim gruan e tij Michelle dhe një treg ushqimi në Nju Jork të quajtur Little Spain. Ai shpesh gatuan me Stephen Colbert të The Late Show dhe ka prodhuar disa shfaqje televizive. Portreti i tij varet në Galerinë Kombëtare të Portreteve në Uashington. Në vitin 2019, ai u nominua për çmimin Nobel për paqen dhe është paraqitur dy herë në listën e 100 njerëzve më me ndikim në botë të revistës Time. Gazetari i Politico, Michael Schaffer, së fundmi e quajti Andrés-in “një udhëheqës mendimi, një ikonë humanitare dhe shenjtor laik për kryeqytetin e vendit”.

Ai ngriti WCK-në pas tërmetit të Haitit të vitit 2010. Që atëherë, OJQ-ja i është përgjigjur përmbytjeve, uraganeve dhe katastrofave të lidhura me konfliktin në Teksas, Florida, Porto Riko, Guatemalë, Pakistan, Turqi dhe Siri. Në ditët e para të pandemisë, Andrés shpërndante ushqime në lagjet me të ardhura të ulëta në Nju Jork. Misioni i tij më i madh ka qenë në Ukrainë.

Ai në përgjithësi është përpjekur të largohet nga politika dhe është përqafuar më tepër si një simbol i rrallë i unitetit që flet për fuqinë e ushqimit për të ndërtuar lidhje përtej barrierave kulturore dhe partiake. WCK kurrë nuk ka qenë vetëm për dhënien e ndihmës ushqimore urgjente: qëllimi është të gatuaj një vakt të freskët, të denjë me përbërës vendas dhe staf lokal: “… një vakt i zhytur në mendime, i përgatitur fllad është një kujtesë se nuk jeni vetëm, dikush po mendon për ju , dhe dikush kujdeset. Ushqimi ka fuqinë të jetë shpresa që na nevojitet për të rikthyer veten në kohët më të errëta”, thuhet në deklaratën e misionit të tij bamirës.

Megjithatë, Andrés u përball me Donald Trump për retorikën e tij kundër imigracionit, duke çuar në prishjen e një marrëveshjeje të vitit 2015 për një restorant në një nga hotelet e Trump dhe një betejë gjyqësore që përfundoi në zgjidhje.

Lexo edhe :  Deklarata e fortë e Dumanit: Bankat, të përfshira në skemën e pastrimit të parave

José Andrés me Joe Biden, pas takimit me refugjatët ukrainas në Varshavë, në mars 2022. Fotografia: Brendan Smialowski/AFP/Getty Images

Andrés është përshkruar gjithashtu si “karizmatik, impulsiv, i hapur dhe i shtyrë” – karakteristika që pa dyshim e ndihmojnë atë të mobilizojë shpejt fondet dhe shefat e kuzhinës, por që e kanë lënë atë të hapur ndaj kritikave ndërsa organizata është rritur dhe ka marrë më shumë rreziqe. Në vitin 2023, një menaxher u pushua nga puna pas akuzave për ngacmim seksual dhe disa punëtorë janë ankuar për mungesë trajnimi për sigurinë.

Që nga 7 tetori, OJQ-ja e tij u shërben ushqime familjeve të pengjeve dhe viktimave të tjera të sulmit të Hamasit në Izrael. Kohët e fundit, duke përdorur një korridor të ndihmës detare, WCK ka qenë në gjendje të sigurojë miliona vakte në Gaza, duke organizuar 68 kuzhina lokale për të gatuar mujadara, një pjatë e Lindjes së Mesme e bërë me oriz, thjerrëza dhe qepë të karamelizuara.

Andrés ishte i hapur në mbështetjen e të drejtës së Izraelit për vetëmbrojtje menjëherë pas sulmit të 7 tetorit dhe para fillimit të pushtimit të Gazës. Gjashtë muaj më vonë, toni i tij ka ndryshuar. Pas sulmit vdekjeprurës izraelit ndaj stafit të tij, ai akuzoi me zemërim Benjamin Netanyahun se kishte shënjestruar punëtorët humanitar dhe civilët dhe se po zhvillonte një “luftë kundër vetë njerëzimit”.

Reagimi i tij në intervista dhe në një artikull të opinionit të New York Times, shkaktoi një reagim më të shpejtë dhe më të prekshëm sesa protestat e rrugëve me muaj në të gjithë botën apo ndonjë nga rezolutat e OKB-së deri më tani.

Joe Biden, i cili e përshkruan Andrés-in si një “mik” e thirri atë menjëherë pas sulmit, kërcënoi se do të rishikonte mbështetjen e SHBA-së nëse Netanyahu nuk ndërmerrte veprime “të menjëhershme” dhe “të matshme” për të mbrojtur civilët dhe për të punuar drejt një armëpushimi. Ka pasur thirrje për t’i dhënë fund shitjeve të armëve në Izrael edhe nga brenda partisë Konservatore të Mbretërisë së Bashkuar, ndërkohë që ka gjithashtu një rishikim të ri në SHBA për bashkëpunimin e saj ushtarak me Izraelin. Qeveria spanjolle tha se po shqyrtonte veprime diplomatike kundër Izraelit.

Më shumë se 30,000 palestinezë janë vrarë që nga tetori. Më shumë se 200 punëtorë humanitarë janë vrarë, shumica e të cilëve palestinezë. Mund të duket si standarde të dyfishta që jetët e shtatë punëtorëve të vrarë të WCK-së duket se kanë më shumë rëndësi – por a do të ishte më e mirë mungesa e një reagimi kundër mënyrës sesi Netanyahu po e bën luftën?

Të shtatë nuk janë perëndimorët e parë që humbin jetën në këtë luftë. Ajo që ishte e ndryshme është se WCK ndau menjëherë emrat dhe historitë e viktimave. Ne pamë Zomin, një grua 43-vjeçare energjike në një video duke shpërndarë portokall dhe duke kërcyer me fëmijët në Dayton, Ohio, dhe Damian, një 35-vjeçar që filloi të dilte vullnetar në Przemyśl, qytetin e tij të lindjes në Poloni, për të ndihmuar. Refugjatët ukrainas duke kaluar kufirin.

Humanizimi i viktimave shkaktoi zemërim dhe ndjeshmëri. Kjo, së bashku me mesazhin e fuqishëm dhe autoritetin moral të Andrés-it si një humanitar pragmatik që ka lidhje të drejtpërdrejta me liderët botërorë do të thotë se sulmi ndaj WCK mund të rezultojë të jetë një pikë kthese në këtë luftë të tmerrshme.

Të sugjerosh se një kuzhinier spanjoll mund të ndryshojë rrjedhën e historisë mund të duket e pabesueshme. Por çfarëdo që të mendoni për Andresin, ai ka arritur të lëvizë numrin me Shtëpinë e Bardhë ku diplomacia duket se ka dështuar. Në mënyra që ne rrallë e shohim, ai ka treguar shtrirjen e fuqisë së butë.

*María Ramírez është një gazetare dhe zëvendës kryeredaktore e elDiario.es, një gazetë në Spanjë

Të fundit

Duke shmangur thirrjet për arrestimin e Netanjahut, perëndimi po minon rendin e vet

Mbajtja e llogarisë ndaj aktorëve si Putini mbështetet në të drejtën ndërkombëtare. Nëse aleatët e Izraelit e shkelin atë,...

“Nganjëherë na ka rrëshqitur edhe këmba”, Julian Deda reagon pas daljes nga shtëpia

Aktori Julian Deda ka reaguar për herë të parë pas përfundimit të “Big Brother VIP3”. Finalisti, i cili u përball kokë më kokë me Eglën,...

Rreziqet nga ekstremizmi i Putin, … do na duhen më shumë se disa kanaçe fasule

Këshilla e Oliver Dowden për grumbullimin e rezervave harron se bashkëpunimi është jetik nëse duam të kemi një shans kundër kërcënimeve moderne Marta Gill Në orën...

Asambleja Parlamentare e NATO-s miraton avancimin e statusit të Kosovës

Asambleja Parlamentare e NATO-s e ka miratuar të hënën rekomandimin për avancim të statusit të Kosovës nga anëtare vëzhguese në anëtare të asocuar. Shumica...

Debatet/ Rama: Nuk do të preket SPAK, opozita: Rezolutë e panevojshme

Kryeministri Edi Rama mbrojti rezolutën antikorrupsion në Parlament dhe qendroi gjatë votimit në seancë. Ai tha se komisioni i posaçëm hetimor nuk do të...

Lajme të tjera

Web TV