Dossier

Ndreca: Si u vu në shënjestrën e KGB-së Ernest Koliqi, kush ishte agjenti shqiptar i CIA-s që e shpëtoi

Profesori Ardian Ndreca i rikthehet debatit të ashpër mbi të shkuarën e shkrimtarit të njohur, Ernest Koliqi, duke thënë se deklaratat për lidhjet e tij me KGB janë të pabaza dhe nuk meritojnë asnjë përgjigje. Por, në një shkrim të...

Lista e spiunëve sipas qyteteve në vitin 1987, ku kanë qenë më të shumtë (FOTO)

Para viteve '90 në vendin tonë ka pasur një numër të lartë agjentësh për shkak se ishim në kohëra diktatura. Në rrjetet sociale, faqja "Të Dënohen Krimet e Komunizmit", ka postuar një listë ku janë numrat e agjentëve sipas qyteteve. Për...

Nuk i ndau dot as Muri i Berlinit, foto prekëse e dy vëllezërve

Bashkimi i dy vëllezërve gjerman të ndarë nga Murit të Berlinit, që ishte vendosur si një kufi midis Gjermanisë lindore nga ajo perëndimore, konsiderohet si një nga fotot më të bukura e domethënëse të viteve 1900. Ata u bashkuan falë...

Fotot e 20 presidentëve amerikanë që shërbyen në ushtri

Nga George Washington në Dwight D. Eisenhower e deri te John F. Kennedy, veteranët ushtarakë janë ngritur në zyrën më të lartë të kombit shumë herë gjatë historisë. Kur Shtetet e Bashkuara të Amerikës zgjodhën presidentin e tyre të parë...

Petro Marko, tortura dhe tre vjet izolim në burgjet e Tiranës

Ditari: Shokëve të qelisë u ngecën bukën në fyt dhe i çuan në pushkatim Petro Marko, në tre vitet e burgut në Shqipërinë komuniste, provoi torturat fizike, shijen e hidhur të zhgënjimit dhe padrejtësisë, por u bë edhe dëshmitar...

“Fshati Fier-Shegan i dhurohet Duçes”, zbulohet vendimi i qeverisë më 1940 (FOTO)

Zbulohet një vendim i qeverisë së Shefqet Vërlacit në vitin 1940 që fshati Fier-Shegan në Lushnjë i dhurohej në shenjë nderimi Benito Musolinit ose të mbiquajturit Duçe. E gjithë hapësira prej 563.4 hektarë që ishte pronë shtetërore do bëhej...

Kur Faik Konica rizgjidhet kryetar i shoqërisë patriotike “Vatra”, lajmi publikohet edhe nga gazeta “Shqipëtari i Amerikës”

Shkrimtari i njohur shqiptar, Faik Konica është pa dyshim një nga figurat më të rëndësishme të publicistikës shqiptare. Si sot 97 vite më parë, Faik Konica është rizgjedhur kryetar i shoqërisë patriotike “Vatra”. Ishte data 21 korrik e vitit 1923,...

Ernest Hemingueji, shkrimtari i mahnitshëm i “brezit të humbur”

Ernest Hemingueji mbetet shkrimtari tipik i atij rrethi që u cilësua si “brezi i humbur”. Por ai është cilësuar gjithashtu dhe si një prej mjeshtërve më të mëdhenj të prozës bashkëkohore Nga Leonard Veizi Për t’u futur në botën e tij...

Camaj sot ka ditëlindje, historiania i bën dedikimin e veçantë

Sot është ditëlindja e Martin Camajt, një prej shkrimtarëve më të rëndësishëm të vendit tonë. Për afro një muaj emri i Martin Camajt është përfolur ne media pas publikimi te dokumentit të Auron Tares se Camaj kishte firmosur në rininë...

17 dekoratat e Ahmet Zogut, i vlerësuar në Shqipëri, Itali, Francë e deri në Serbi dhe Greqi

Laert Miraku Ahmet Zogu është një nga shqiptarët më të rëndësishëm në historinë e Shqipërisë. Mbret, president, kryeministër dhe ministër i Brendshëm, për 20 vjet ai dominoi politikën shqiptare në të gjitha aspektet duke mbajtur detyrat më të rëndësishme dhe...

Të fundit

Paralajmërimi i ekspertëve: Mos hani kurrë këto katër ushqime

Ndoshta duhet të mendoni dy herë, herën tjetër kur blini diçka nga supermarketi. Ekspertët e sigurisë ushqimore kanë zbuluar katër...

Yjet dhe dashuria/ Pse ju do, sipas shenjave të Horoskopit

A keni menduar ndonjëherë se çfarë ju ka marrë partneri juaj? Përtej kimisë, romancës, dashurisë, tërheqjes që ekzistonte patjetër mes jush, për të qenë bashkë...

Zyrtare/ Kupa e Botës 2030 do të zhvillohet në 6 shtete dhe 3 kontinente

Kupa e Botës 2030 do të jetë thelbësisht e ndryshme nga të gjitha të mëparshmet. Duke përfituar nga festimi i 100-vjetorit të turneut (filloi...

“Nuk ndryshon norma bazë e interesit”/ Sejko: Ekonomia shqiptare ka vijuar të rritet

Guvernatori i Banksës së Shqipërisë, Gent Sejko deklaroi se norma bazë e interesit nuk do të ndryshojë. Gjatë një konference për mediat, Sejko u shpreh...

Sabatini: “Tare ishte një intelektual dhe dominues, Lazio humbi shumë me largimin e tij”

Igli Tare i dha fund aventurës së tij te Lazio verën e kaluar, pas mosmarrëveshjeve të shumta me trajnerin Sarri, teksa presidenti Lotito në...