Dështon martesa, luani vret dy gratë e tij në kopshtin zoologjik

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Grupi prej katër luanëve u mirëprit në fund të nëntorit në kopshtin zoologjik Doue la Fontaine por këtë javë kanë mbetur vetëm dy. Në fund të javës që shkoi luani i vetëm mashkull në kafaz, vrau dy luanesha dhe tani ka mbetur vetëm me një grua. Nuk dihet ekzaktësisht se çfarë ka ndodhur me martesën monogamike të luanit por ka disa hipoteza për këtë ngjarje.

Ekipi i parkut shpjegoi se ai sfidoi dy prej grave të tij pasi ato nuk i nënshtruan duke e detyruar luanin t’i plagoste për vdekje.

Skena ndodhi pasi të tre femrat nga parqe të ndryshme të kafshëve u mblodhën për herë të parë në një park të përbashkët. Në fillim të dhjetorit, në pamje të parë dukej se  bashkëjetesa po shkonte mirë. Qëllimi ishte të formohej një grup riprodhues.

Një hipotezë tjetër, i personave që shkojnë një herë në vit në kopsht zoologji, është se luani i ka qëndruar besnike gruas që ka zgjedhur duke hequr nga skena rivalet e tij të mundshme, pra e thënë ndryshe ka qenë një akt heroik i dashurisë.

“Krijimi i një grupi luanësh është gjithmonë një moment i rrezikshëm midis individëve. Është e  zakonshme që ky lloj konfrontimi të zhvillohet në një park kafshësh. Kjo ngjarje demonstron mbizotërimin e këtyre mishngrënësve të fuqishëm.”, – shpjegoi stafi i kopshtit zoologjik.

Të fundit

Amerikanët para një ripërballje Biden-Trump

Amerikanët janë përballë një përsëritjeje të zgjedhjeve presidenciale të vitit 2020. Sondazhet tregojnë një mungesë përkrahjeje për të dy kandidatët,...

Vrau babanë në bashkëpunim me motrën dhe vëllanë, Hysen Meta pranon krimin

Hysen Meta 25 vjeç ka pranuar se ka qenë qenë ekzekutori i babait të tij Pëllumb Meta në Durrës, ndërsa është ndihmuar nga motra dhe...

Të mundësh Ramën me bedelët e Metës!

Nga Dritan Hila Të ndodhur në një krizë ideore dhe morale dhe me probleme të mëdhaja personalitetesh në partinë e tij, Ilir Meta ka dalë...

“Dëshmoi se ekziston”, gazetari analizon protestën e Rithemelimit: Mungon qeverisja..

Gazetari Mentor Kikia, i ftuar në një studio televizive, ka komentuar protestën e Rithemelimit për të cilën u shpreh se ne si shoqëri nuk...

“Krimi i mirëmenduar”, policia: Vrasja e babait ndodhi më 10 shkurt

Detaje të reja janë mësuar në lidhje me krimin e rëndë që u zbulua në Durrës, ku 50-vjeçari Pëllumb Meta u gjet i varrosur...

Lajme të tjera

Web TV