Ndërron jetë Nexhmije Hoxha

113 563 lexime

77,495FansaPëlqeje

Pasditen e sotme është ndarë nga jeta në moshën 99-vjeçare gruaja e ish-diktatorit, Nexhmije Hoxha. Mësohet se Nexhmija ka ndërruar jetë në banesën e saj në Laprakë, ndërkohë që lajmi u konfirmua nga vetë familja Hoxha.

Por kush ishte Nexhmije Hoxha? Nexhmija lindi në Manastir, më 8 shkurt 1921, në atë kohë në Mbretërinë Serbo-Kroato-Sllovene. Në vitin 1928, familja e saj u shpërngul në Tiranë, ku ndoqi me gjysmë burse dhe kreu Institutin Femëror Pedagogjik “Nana Mbretneshë” në kryeqytet.

Më 10 nëntor 1941 figuron e regjistruar në Federatën Fashiste të Tiranës me nr. 637. Me dekretin ministror të datës 20 dhjetor 1941 të nënshkruar nga zëvendës Ministri i Arsimit, Dhimitër Berati, Nexhmija u emërua mësuese filloreje në Tiranë. Si mësuese u pezullua më 1 dhjetor 1942, ndërsa dekreti i pushimit nga puna doli më 27 mars 1944.

Pas çlirimit të vendit vazhdoi me korrespodencë studimet e larta në Fakultetin Histori-Filologji, dega Gjuhë-Letërsi.

Ka marrë pjesë në mbledhjen themeluese të Rinisë Komuniste të Shqipërisë, 22-23 nëntor të vitit 1941. Gjatë luftës mori pjesë si delegate në të gjitha konferencat kombëtare si atë të Pezës, Labinotit dhe Përmetit.

Pas çlirimit të vendit, ajo kishte kryer funksione të larta partie dhe shoqërore. Në Kongresin e Parë të PKSH-së u zgjodh anëtare e Komitetit Qendror. Për një kohë kishte qenë edhe presidente e Bashkimit të Grave Antifashiste të Shqipërisë.

Gjithashtu, ishte përfaqësuese e popullit në Kuvendin Popullor në të gjitha legjislaturat. Drejtore e Drejtorisë së Propagandës, Arsim-Kulturës në KQ të PPSH-së. Nga viti 1966 e në vazhdim kreu detyrën e drejtorit të Institutit të Studimeve Marksiste-Leniniste pranë Komunitetit Qendror të PPSH-së.

Ka kryer edhe veprimtari studimore dhe publicistike. Ka botuar edhe disa libra. Në vitin 1988 u zgjodh kryetare e Frontit Demokratik të Shqipërisë. Është vlerësuar me 13 dekorata, si dhe Urdhrin “Hero i Punës Socialiste”.

Lexo edhe :  Përcillet për në banesën e fundit Aneta Rama (FOTO)

Në janar të vitit 1992 u arrestua me akuzën e abuzimit të fondeve dhe u dënua me 9 vjet burg, të cilat u bënë 11 kur ajo apeloi në gradën e dytë të gjykimit.

Me ish-diktatorin, Enver Hoxha u martua në 1 janar të vitit 1945. Ka tre fëmijë, 2 djem dhe një vajzë./Fjala.al

Të fundit

Mes rrënojave ka jetë. Momenti i bukur kur vogëlushja nxirret e gjallë

Ky është momenti dramatik, por edhe një mrekulli e vërtetë, kur ekipet e shpëtimit arrijnë të gjejnë të gjallë...

Parashikimi/ Biden-i do të mposht Trump-in në nëntor

Një profesor i historisë që ka parashikuar saktë rezultatin e të gjitha zgjedhjeve presidenciale amerikane që nga viti 1984, thotë se demokrati Joe Biden...

“Odhise Paskali shet bustet e Enverit, lekët i prish me gra dhe vajza”

Dokumenti që po publikojmë në këtë pjesë të librit dhe që i përket gjysmës së dytë të viteve ’70, është një letër, apo më...

Nuk ja doli dot. Inxhinieri i njohur durrsak humb betejën me virusin

Tashmë humbja e jetëve nga koronavirusi është kthyer në një problem të përditshëm. Vetëm ditën e djeshme në 24 orët e fundit u raportua...

Parashikimi i motit, e enjte 6 gusht 2020

Për ditën e enjte vendi ynë do të vijoj të jetë nën ndikimin e kushteve jo të qëndrueshme atmosferike. Moti do të jetë kryesisht me...

Lajme të tjera

Web TV