WhatsApp nxjerr rregulla të reja përdorimi si pasojë e informacioneve të rreme rreth COVID-19

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Ne lufte për të ndaluar shpërndarjen e informacioneve të rreme rreth pandemisë së koronavirusit, kompania gjigande e komunikimit WhatsApp ka shtrënguar masat edhe me tej.

Vetëm para dy vitesh, përdoruesit mund të bënin forward mesazhin në plotë 250 kontakte dhe grupe të tjera. Si pasojë, në vitin 2018 në Indi u përhap një valë informacionesh të rreme në WhatsApp ( rreth disa rrëmbime fëmijësh) që rezultoi në vrasjen e dhjetëra të pafajshmëve.

Vitin që shkoi aplikacioni në pronësi të Facebook, e limitoi këtë numër në pesë kontakte njëkohësisht, ndërkohë që të martën kompania njoftoi se tani mesazhi mund të bëhet forward në vetëm një kontakt.

“Ne e dimë se sa shumë përdorues bëjnë forward informacione të vlefshme, video gazmore apo citime inspiruese. Në javën e fundit njerëzit organizuan edhe lëvizje në mbështetje të punonjësve të shëndetit.”

“Gjithsesi, ne kemi konstatuar një rritje të numrit te mesazheve që çojnë në keqinformim të përdoruesve.”

Ky reagim erdhi pas përhapjes së teorive konsiprative, veçanërisht në Britani, sipas të cilave COVID-19 përhapej përmes antenave të rrjetit 5G. Si pasojë e përhapjes së këtij lajmi shumë njerëz i vunë flakën kullave të kompanive celulare. Sulmet bën qe qeveria britanike t’i drejtohej platformave te rrjeteve sociale për marrjen e masave kundrejt qarkullimit të informacioneve të rreme.

Edhe gjigandët e tjerë të teknologjisë si Google, Facebook dhe Twitter kanë marrë masa për të kontrolluar shpërndarjen e informacionit duke promovuar lajmet nga burime të besueshme./ Fjala.al

Të fundit

E tmerrshme/ Automjeti ngre në ajër 62-vjeçarin në Kamëz dhe zhduket pa lënë gjurmë, thirrja e djalit të viktimës (Video)

Mbrëmë në orën 8 pa 20 të darkës në bulevardin Donald Trump, të Kamzës ndodhi një aksident automobilistik. 62-vjeçari, Ibra...

Të shtëna me armë zjarri në rrugën “5 Maji”, qëllohet drejt një automjeti (Emri)

Disa të shtëna me armë zjarri janë regjistruar pak minuta më parë në Tiranë. Policia njofton se është qëlluar me armë zjarri në drejtim të...

‘Ma punuan, më vranë shpirtërisht’/ Halim Kosova zbardh mesazhet me Bashën dhe tregon si e skualifikuan nga Komisioni i Vlerësimit

Doktori i njohur, mjeku gjinekolog Halim Kosova ka bërë një rrëfim jo të zakonshëm sot në “Open”, ku ka treguar për jetën e tij...

Teuta heshtje shtypi para Vllaznisë, mungon Karabeci, por kthehet Kuro

Bregdetarët përballen të mërkurën në Durrës me kryesuesen e renditjes. Të mërkurën luhen të gjitha takimet e javës së 22-të të Kategorisë Superiore, nga...

E trishtë/ Infermieri i njohur ndërron jetë si pasojë e infektimit me covid-19 (Emri+Foto)

Nerim Vaçi nga Mati ka ndërruar jetë ditën e sotme, pasi nuk arriti dot ta fitojë betejën personale me Covid-19. Mësohet se Vaçi është i...

Lajme të tjera

Web TV