Denaj me biznesin: Mbështetja nga Paketa e Zgjeruar, përfituan 167,450 punonjës

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

2,664 subjekte kanë përfituar nga kjo mbështetje në qytetin e Elbasanit për 7,274 punonjës. Në të gjithë vendin nga Paketa e Zgjeruar kanë përfituar 167,450 punonjës”.

Ministrja e Financave dhe Ekonomisë, Anila Denaj, vazhdon turin e komunikimeve të drejtpërdrejta me biznesin. Nga Elbasani Denaj u njoh nga afër punonjës të një sektori privat i cili ka përfituar nga Paketa e zgjeruar e Qeverisë.

Kompania që Denaj vizitoi prodhon pjesë për sektorin automotiv. Edhe punonjësit e këtij biznesi kanë përfituar të gjithë nga paketa e qeverisë.

Më tej, ai shtoi se “plani afatgjatë është që deri në 2025 të pesëfishohet. Këtë vit do të dyfishoheshin, para krizës. Tani thjeshtë do të garantojmë një rritje, 10-20 përqind në krahasim me vitin e kaluar. Ngadalësohemi,  por nuk bllokohemi

Në fakt ishin diku rreth 4 500 përfitues të paketës së parë dhe rreth 7200 janë përfitues të paketës së dytë në të gjithë Elbasanin. Kemi folur edhe më herët për të sjellë sa më shumë investitorë të huaj siç jeni ju dhe e gjithë pjesa e investimeve të huaja direkte të cilat në Shqipëri prej dy vitesh janë rritur, e kanë kaluar edhe në vlerë absolute nivelin e 1 billion eurove, duhet të shkojë edhe të segmentohet në industri që kanë jo vetëm rendiment në të ardhurat, por mbi të gjitha në punësim. Automotivi është në fakt industria më produktive”,

 

Bo.Ba/fjala.al

Të fundit

Doni lëkurë të pastër? Ja si ta përdorni të bardhën e vezës për të trajtuar fytyrën

Një nga gjërat që shumica e njerëzve harrojnë të përfshijnë në rutinën e tyre është kujdesi për lëkurën. Nga dielli...

Haiti, vriten tre persona, mes tyre vajza e një kongresmeni amerikan

Tre misionarë të organizatës amerikane “Misionet në Haiti”, qendra e të cilëve ishin vendosur në Oklahama janë vrarë pasi u zunë pritë nga një...

“Peshkaqenët e borxheve”/ Deralla: Në vitin 2020 Banka e Shqipërisë mori një plan masash

Gjykata e Tiranës ka lënë në fuqi masat e sigurisë për 9 personat e përfshirë në skandalin e zhvatjes së qytetarëve nëpërmjet te ashtuquajturave...

OBSH: COVID-19 shkurtoi jetëgjatësinë në botë

Pandemia COVID-19 shkurtoi jetëgjatësinë në botë për gati dy vjet, kur u përhap nga viti 2019 dhe 2021, duke zhbërë një dekadë përparim, tha...

Skema e mashtrimit me mikro-kreditë/ “Rasti, më i keq se firmat piramidale”

Disa ditë më parë, Prokuroria e Tiranës ka goditur skemën e zhvatjes së qytetarëve nëpërmjet të ashtuquajtur mikrokredi me interesa të larta, për shlyerjen...

Lajme të tjera

Web TV