Pipero: Rritja e numrit të infektimeve, përtej pritshmërive tona

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Javët e fundit vendi ynë ka regjistruar një rritje të numrit të të infektuarve me COVID-19, por dhe një rritje të numrit të viktimave.

Sipas mjekut të spitalit Infektiv, Pëllumb Pipero ishte e pritshme që të kishim një rritje të rasteve pas heqjes së masave kufizuese, por thekson se numrat aktualë janë përtej pritshmërive dhe kjo gjë është shqetësuese.

“Ishte e pritshme që pas hapjes të kishim një shtim të rasteve, por është përtej prishtmërive tona. Është një lajm që duhet konsideruar shqetësues dhe duhet të jemi të shqetësuar në maksimumin e mundshëm. Të gjithë qyetarët duhet të tregohen të kujdeshshëm. Rreziku nga sëmundja është njëlloj. Nëse ne prekimi nga COVID -19, nëse ne jemi moshë e thyer, kemi sëmundje kronike, rreziku është po njëlloj, sa i takon transmetueshmërisë, ajo është ulur relativisht”, tha Pipero në “Opinion”.

Pipero shtoi më tej se zonat e mbipopulluara me industri fasone janë zonat e nxehta të përhapjes masive të virusit.

“Unë besoj që në të gjithë vendin ka raste, por zonat e mbipopulluara, zonat urbane, si Shkodra, Tirana, Kruja me industrinë fasone kanë rastet më të larta. Sidomos aty ku ka aktivitet ekonomik tek të cilat nuk respektohet protokolli” tha mjeku infeksionist./En.Br./Fjala.al

Të fundit

SPAK do të jetë përjetë. Po këta?

Nga Frrok Çupi Këta bëjnë lojën e hënës për kundruall SPAK. Aq më tepër që edhe ish presidenti Meta e...

Basha “hap listat” me email

Kryetari i Partisë Demokratike zyrtare Lulzim Basha duket se është ndërgjegjësuar mjaftueshëm që partia që drejton është në tkurrje të thellë. Pavarësisht nisjes së...

Meta nuk ndalet: Dumani dhe ndërkombëtarët janë të kapur

Kreu I Partisë së Lirisë Ilir Meta prej një jave ka nisur tre beteja njëkohësisht: së pari në sulm të hapur ndaj Prokurorisë Speciale...

Horoskopi ditor, 24 prill 2024

DASHI Në dashuri, mësoni të shkoni përtej kufijve dhe mos u zemëroni nëse diçka nuk ju shkon ashtu siç dëshironi. Duhet të guxoni më shumë,...

Lajme të tjera

Web TV