Mick Jagger, pushime si në ëndërr në Toscana për të festuar 77-vjetorin

113 563 lexime

77,499FansaPëlqeje

Dëshira “për të ndryshuar ajrin” pas polemikave me Trump: drejtuesi i Rolling Stones do të jetë i ftuar nderi për katër muaj nga konti Manfredi della Gherardesca

Ka nga ata që betohen se e panë në redaksinë e lajmeve, dikush tjetër të blejë bukë. I matur, me një kapelë të tërhequr mbi sy, për të mos ngjallur dyshime. Kështu e përshkruan banorët e Castagneto Carducci Mick Jagger-in, ikonën botërore të rrokut, i cili vendosi të kalojë katër muaj pushime në fshatin e vogël, në provincën e Livornos. Drejtuesi i Rolling Stones, i cili mbush 77 vjeç më 26 korrik (një ngjarje që ai do ta festojë në Toskanë), do të jetë mysafir i kontit Manfredi della Gherardesca, miku më jetëgjatë i tij dhe dhëndri i Rupert Loewenstein, menaxherit historik të grupit.

“Po shijoj diellin” – sapo mbërriti, Jagger ndau një fotografi në instagram ku është portretizuar para diellit toskan. Dhe në shtrirjen e Maremmës së dashur nga personazhe si Sting dhe Madonna, ka nga ata që ëndërrojnë të shohin udhëheqësin e Stones për shumë më gjatë se ç’pritej. Sipas Il Tirreno, ylli i rrokut do të qëndronte në shtëpinë e fermave të Montepergoli-t, sipër në një kështjellë të shkëlqyer, të rrethuar nga disa nga vreshtat më të mira në Itali.

Dëshira “për të ndryshuar ajrin” – “Mick është i dashuruar me këtë rajon dhe komunën e Castagneto Carducci-t në veçanti”, zbuloi për Corriere della Sera-n, një mik i këngëtarit, i cili  preferon të mbetet anonim. “Dhe pas polemikave me Trump-in ai preferoi të ndryshojë ajrin dhe të shijojë qetësinë”.

Grupi britanik, i cili ka publikuar së fundmi një single të ri, në të vërtetë e ka ndaluar presidentin amerikan të përdorë këngët e tij për të hapur dhe mbyllur fushatat zgjedhore.

Lexo edhe :  Mjeku denoncon: Shteti ofron falas vaksina nga India, në farmaci gjen cilësoret

Një fshat “poetik” – Castagneto Carducci is detyron emrin e tij të dytë poetit italian të fundshekullit të XIX. “Selvitë e larta dhe të drejta” të qytetit të vogël në provincën e Livornos përmenden nga Carducci në odezën e tij “Davanti a San Guido”. Familja e poetit jetoi në fshatin Bolgheri për dhjetë vjet, me babanë e tij, të punësuar nga konti i Gherardesca-s. E njëjta prej nga rrjedh konti Manfredi, mik dhe mikpritës i këngëtarit të Rolling Stones. Qyteti i San Guidos brenda bashkisë së Livornos, gjithashtu ka marrë emrin nga pasuritë e verës, ku prodhohet vera e famshme e kuqe Sassicaia.

Burimi: tgcom24

la.mi/Fjala.al

Të fundit

Keni plane për plazh? Njihuni me parashikimin e motit për fundjavën

Kjo javë ka patur një mot jo të duhur për plazh në vendin tonë dhe me të njëjta karakteristika...

EMRAT/Njëri prej tyre ka vrarë një efektiv policie, 5 persona duhet të deklarojnë pasurinë

Operacioni Forca e Ligjit i ka dërguar ditën e sotme formularët e vetëdeklarimit të pasurisë, tre shtetasve me banim në Gjirokastër dhe një tjetri...

EKSKLUZIVE/ Kukësi merr ish-përgatitësin atletik të Skënderbeut dhe Teutës

Iris Selimi do të jetë përgatitësi atletik i ekipit të Kukësit. Lajmi konfirmohet nga burime ekskluzive për "Fjala.al". Pas një sezoni të mbyllur pa trofe,...

Greqi/Shqiptarja rekord botëror në hedhjen e shtizës: Dua që mami të mos pastrojë më shtëpi

Elina Zhego theu rekordin botëror për 20 vjeçarë në hedhjen e shtizës. Edhe pse me origjinë shqiptare përfaqësoi Greqinë në Kampionatin e organizuar në fillim...

“Miq për kokë”/Ja shenjat e horoskopit që kanë lidhjet më të ngushta

Sipas Astrologjisë, këto shenja janë miqtë më të pajtueshëm: Dashi dhe Ujori Këto shenja janë tejet komplementare. Ujori mund të jetë me ndryshime humori dhe i...

Lajme të tjera

Web TV