Zgjedhje në UT dhe ndryshime kushtetuese të njëanshme

113 563 lexime

101,061FansaPëlqeje

Nga Xhoi Jakaj 

Temperatura të larta dhe diskutime mbi zgjedhjet në Ut dhe zgjedhjet e ardhshme politike, priten takime nē këshillin politik, pse ka politike e gjithë jeta jonë… pse kthetrat e saj janë futur thellë në çdo cm të jetes tonë… psenë askush nuk po e zgjidh në këtë vend

Kushtetuta ndryshoi dje,
U zgjodh edhe kasta drejtuese e Ut në vend,kandidat me kritere gati të paarritshme që të shmangej konkurimi i ndershëm, në disa Ut në vend kishte dhe kërcënime të atyre pedagogëve që do kandidonin për Rektor dhe Dekan

Zgjedhje të lira në këtë vend nuk ka pasur dhe as që behet fjalë të ketë në të ardhmen.

Neser lind një ditë e re plot vape e varferi përseri..plot padrejtësi hile dhe intrigë në çdo fushë të jetës në Shqipëri.

Politikanët tanë të “dashur” edhe ne kohe covid ia dalin të bëjnë zullume sa here duan ata, ka vite që futen politikë dhe në Universitete sepse ndryshuan ligjet, e nepërmes paketave ligjore arritën manipulim dhe zotërim të gjithë procedurave zgjedhore dhe politikave universitare

Ku është faji, mendoj që të gjithë ne jemi bashkëfajtor, sepse nenshtrohemi dhe duartrokasim partitë dhe diktatorët e nuk ulemi me këmbë në tokë të ndryshojmë situatat në vend dhe të ardhmen e fëmijëve tanë, dhe saga e gabimeve nq ndjek hap pas hapi jetën e studenteve, pedagogëve, arsimtarëve, mjekut, infermierit,dhe punonjesit të thjesht po e po që nuk ka asgjë në dorë.

Duhet rrotacion o popull, mos e le te majmet pafund asnjë Politikan bashkë me farefisin e tij,se nuk ka hallin tuaj, por të pushtetit dhe të ruajtjes se oficeve te veta, edhe ai Politikani tjetër që vjen pas tij, nese nuk mban premtimet dhe mbjell korrupsion rrezoje përsëri nga pushteti, mos e ushqe me idealizmin tend në dem te vetvetes e familjes,sepse veprimet dhe mosveprimet tona na sjellin kolaps në mjeksi,në ekonomi, arsim, kulturë, shkencë,histori dhe na lënë pas gjithë botës ashtu sikurse kemi mbetur prej vitesh, larg BE dhe parimeve të europës së qytetëruar që aspirojmë prej 30 vitesh,vuajtja dhe padrejtësia do vazhdojë nëse nuk shkulet me rrënjë kjo e keqe e mbjellur e cila tashmë vështirë të shkulet nga rrënjët?!/Fjala.al/Ke.Ba

Të fundit

Priftërinjtë e Napolit kundër që stadiumi të marrë emrin e Maradonës

Një grup priftërinjsh i ka shkruar një letër kryepeshkopit të Napolit, Kreshencio Sepe, duke i kërkuar të dalë kundër...

Rama: Shqipëria si kryesuese e OSBE, edhe pse pa eksperiencë ia doli me sukses

Kryeministri Edi Rama këtë të premte ka mbajtur edhe fjalën e tij përmbyllëse Ministerialin e OSBE, pas zgjedhjes së krerëve ekzekutiv të kësaj organizate. Shefi...

Shkarkohet Drejtori i Teatrit Eksperimental Kiço Londo, e zëvendëson regjisori i njohur

Është liruar nga detyra e drejtorit të Teatrit Kombëtar Eksperimental “Kujtim Spahivogli” Kiço Londo. Në vend të tij është emëruar regjisori Altin Basha, ish- regjisor...

Duka: Organizimi i finales së Conference League në Tiranë do jetë i shkëlqyer!

Presidenti i Federatës Shqiptare të Futbollit, Armand Duka, zhvilloi sot një video-konferencë me gazetarët pas vendimit historik të UEFA-s, që ia besoi qeverisë së...

Arsyet që nuk i dinim se pse karotat dhe patatet duhet ti hamë me lëkurë

Shpesh jemi mësuar që patatet dhe karotat ti qërojmë para se ti hamë, për shkak se i cilësojmë të dëmshme lëkurat e tyre. Por pasi...

Lajme të tjera

Web TV