Turqia: 18 ishuj janë armatosur nga Greqia në kundërshtim me marrëveshjet

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Ministri i Mbrojtjes së Turqisë, Hulusi Akar ka deklaruar se “18 ishuj janë armatosur nga Greqia në kundërshtim me marrëveshjet”, raporton Anadolu Agency (AA).

“18 ishuj janë armatosur nga Greqia në kundërshtim me marrëveshjet. Kjo përshkallëzon tensionet, eliminon dialogun e ndërsjellë”, tha Akar nga rajoni Kaş i Antalyas duke iu përgjigjur pyetjeve në një intervistë të drejtpërdrejt nga zëvendësdrejtori i përgjithshëm dhe kryeredaktori i përgjithshëm AA-së, Metin Mutanoğlu.

Pasi vuri theksin se Greqia duhet të lërë patjetër mënjanë sjelljet provokative, përshkallëzuese dhe rritjen e tensioneve, Akar deklaroi se “Turqia ëshë gjithmonë pro dialogut dhe dëshiron që problemet këtu të arrijnë zgjidhje politike me mënyra paqësore”.

“Sipas qasjes sonë, provokimi, nxitja, tensionet, nuk kanë dobi për askënd veçanërisht për Greqinë”, shtoi më tej ministri Akar.

Duke kritikuar qëndrimet e presidentit, Emmanuel Macron, ministri Akar tha se “Populli grek s’duhet të rrëmbehet nga përpjekjet e Macronit, s’duhet të bëhet meze për operacionet e Macronit për vetëshpëtimin e tij. Duket shumë qartë se politika e Macronit ka falimentuar. Për të mbuluar këtë ai po përpiqet që të kapë disa role në mënyrën e tij”.

Në lidhje me aktivitetet e anijes për kërkime siszmike Oruç Reis, ministri Akar tha se “Në kuadër të planit do të ketë veprime para-prapa. Por, nuk bëhet fjalë që ne të tërhiqemi nga të drejtat tona”.

Ndërsa për zhvillimet në Libi, Akar vuri theksin se po ndjekin me shqetësim që të njëjtat gabime që janë bërë prej vitit 2011 në Siri, po bëhen edhe në Libi.

“Ne po ndihmojmë vëllezërit tanë libianë që të formojnë ushtri të rregullt që është e nevojshme për unitetin, integritetin dhe sigurinë e tyre. Shumë vende dhe institucione, fatkeqësisht qëndrojnë të heshtura përballë padrejtësisë këtu dhe ndaj sulmeve nga grupi i Haftarit”, tha Akar.


Të fundit

“300 euro për person”/ Kapet i riu nga Bangladeshi duke transportuar 7 emigrantë të paligjshëm në Kakavijë

Një 21-vjeçar nga Bangladeshi është arrestuar nga policia nga afërsi të Kakavijës, pasi u kap se po ndihmonte për...

Kryeministri Rama publikon videon: Ja pamjet e terminalit të ri në Korçë

Kryeministri Edi Rama ka publikuar sot pamjet nga terminali i ri i autobusëve dhe taksive në Korçë. Teksa ka postuar videon në fjalë, kreu i...

A e vranë shqiptarët nënën 20-vjeçare? Mediat britanike artikull plot urrejtje: Njihen për lidhjet me krimin

I veshur me një kostum të zi dhe me vajzën në krahë, 33-vjeçari Charalambos Anagnostopoulos i ka dhënë lamtumirën e fundit 20-vjeçares me origjinë...

Ndahet nga jeta legjenda e boksit shqiptar

Është ndarë nga jeta në moshën 85-vjeçare, legjenda e boksit shqiptar Ahmet Golemi. Golemi i cili ka qenë kampion boksi, është dënuar me 5 vite...

Aluzionet e Vuçiqit për tërheqjen e KFOR-it, të pabaza

Aleanca veriatlantike dhe Kombet e Bashkuara, në këtë kohë nuk do të tërheqin misionet e tyre nga Kosova, vlerësojnë ekspertët e sigurisë dhe ata...

Lajme të tjera

Web TV