“Vetëm 42% e amerikanëve do të merrnin një vaksinë antiCovid-19 para nëntorit”

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Amerikanët e të gjitha ngjyrimeve politike po humbin besimin tek zyrtarët shëndetësorë dhe janë të sëmurë nga politika pandemike, sipas një sondazhi të ri që zbuloi se më pak se gjysma e vendit do të merrte një vaksinë Covid-19 nëse mbaronte përpara nëntorit.

Besimi në Qendrat për Kontrollin e Sëmundjeve (CDC) ka rënë mesatarisht 16 pikë, ka zbuluar një sondazh i kryer javën e kaluar nga Fondacioni Kaiser Family. Publikuar të Enjten, rezultatet e studimit duket se tregojnë frikën e përhapur ndaj virusit. Vendi ndodhet mes “ankthit” ekonomik dhe padurimit me paaftësinë burokratike dhe politizimin që shumë njerëz mendojnë se po rrënojnë aprovimin e trajtimeve.

Sipas sondazhit – vetëm 60 përqind e anëtarëve të partisë i besojnë agjencisë. Midis demokratëve, rënia ishte më pak e pjerrët në 12 pikë, dhe pak më pak se tre të katërtat tani kanë besim në shpalljet e saj.

85 përqind e demokratëve janë të shqetësuar se presioni politik do të çojë Administratën e Ushqimit dhe Barnave të nënshkruajnë një vaksinë të pasigurt, duke u bërë jehonë shqetësimeve të shprehura nga kandidati demokrat, nënkryetari Kamala Harris në një intervistë javën e kaluar. Një shumicë e të pavarurve ishin gjithashtu të shqetësuar, megjithëse vetëm pak më shumë se një e treta e republikanëve thanë se ishin të shqetësuar për këtë.

Më pak se gjysma e të anketuarve thanë se në të vërtetë do të merrnin një vaksinë nëse do të ofrohej para ditës së zgjedhjeve – me më pak republikanë që thanë se do ta bënin sesa demokratët, megjithë nxitjen e zërit të Trump për goditje me zhvillim të shpejtë. Ndërsa përgjigjet lënë të kuptohet për kundërshtim në rritje ndaj asaj që shumë besojnë se do të jetë një nxitim në treg me studime të pamjaftueshme të sigurisë, duket se është një pikë diskutimi për shumicën e amerikanëve: katër në pesë nuk besojnë se do të ketë një vaksinë gjerësisht në dispozicion në SHBA para nëntorit.

Lexo edhe :  Prekëse/ Vajza i plotëson dëshirën babait të sëmurë, martohet në spital para se të vdiste

Sondazhi mat një rënie të dukshme të klimës së përgjithshme të frikës që e ka mbajtur kombin nën kontrollin e tij që nga marsi, me po aq shumë amerikanë që besojnë ” më e keqja është prapa nesh “, sikurse ata që frikësohen ” më e keqja nuk ka ardhur ende “. Prandaj, ekonomia ka zëvendësuar pandeminë si çështjen kryesore për votuesit republikanë – megjithëse pandemia mbetet numri një për demokratët.Er.Ke/Fjala.al/

Të fundit

Princ Harry zgjedh SHBA si rezidencë të përhershme, heq dorë zyrtarisht nga Britania

Princin Harry është zyrtarisht banor i përhershëm në SHBA, katër vjet pasi ai u largua nga Londra me Meghan...

Familja e ish presidentit amerikan John Kennedy mbështet Biden në zgjedhjet presidenciale

Më shumë se 15 anëtarë të familjes së famshme të ish-presidentit amerikan John Kennedy do të mbështesin rizgjedhjen e presidentit amerikan Joe Biden. Me këtë...

FMN ul parashikimin për rritjen ekonomike të Shqipërisë në 2024

Ekonomia shqiptare do të rritet me 3.1% në vitin 2024. Me këtë parshikim, Fondi Monetar Ndërkombëtar, ka ulur pritshmëritë që kishte 6 muaj më...

“Marrëdhënia Meta-Kryemadhi”/ Ngjela zbërthen skemën: Bashkëpunim kriminal, jo erotik

Analisti Spartak Ngjela ishte i ftuar në emisionin “Breaking” në Top News këtë të enjte. Ai i cilëson pjesë të një loje  deklaratat e fundit...

Pas temperaturave të larta, ky qytet ‘pushtohet’ nga breshëri dhe shiu

Pas temperaturave të larta, zona e Mirditës është përfshirë nga reshjet e dendura të shiut dhe nga breshëri. Pothuaj i gjithë territori i Shqipërisë është...

Lajme të tjera

Web TV