Shpresat, fitore minimale, por të vyer në Kosovë, mbajnë gjallë ëndrrën për vendin e dytë

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Kombëtarja shqiptare e Nën-21-vjeçarëve e ka mbajtur ende gjallë shpresën për të marrë vendin e dytë në grup, pasi ka fituar të premten në Kosovë me një gol të vetëm.

Kështu, Shpresat e Shqipërisë kanë korrur të premten një fitore minimale, por mjaft të vyer në Prishtinë ndaj bashkëmoshatarëve të Kosovës, duke marrë 3 pikët që i mbajnë kuqezinjtë e vegjël në lojë për vendin e dytë të grupit të 3-të të Eliminatoreve të Evropianit të Nën-21-vjeçarëve.

Nën-21-vjeçarët kuqezinj, që janë drejtuar në takimin ndaj Kosovës, ashtu siç do të drejtohen edhe në takimin e fundit nga veterani boshnjak, Xhemal Mustedanagiç, në mungesë të trajnerit Alban Bushi, të prekur nga virusi “Covid-19”, kanë qenë cinikë në lojën e tyre, duke korrur kështu fitoren e 4-të në këto 9 ndeshje të deritanishme të këtij grupi. Do të jetë Enis Çokaj ai që do të konkretizojë mbizotërimin e kuqezinjve në pjesën e parë, duke shënuar në minutën e 35-të.

Menjëherë më pas, kuqezinjtë e vegjël do të kenë një mundësi të shkëlqyer për të dyfishuar shifrat, por futbollisti tjetër që luan tek Lokomotiva e Zagrebit, Indrit Tuci, nuk arrin të mposhtë i vetëm portierin e Kosovës. Me epërsinë minimale të Shpresave do të mbyllen 45 minutat e para, ndërsa ato të dytat kanë qenë të luftuara dhe drejt fundit, kanë parë përfaqësuesen e Nën-21-vjeçarëve të Kosovës të jetë më agresive, por pa e thyer dot qëndresën e kuqezinjve.

Shqipëria fiton kështu 1-0 në Prishtinë, dhe, duke përfituar nga fitorja me përmbysje e Nën-21-vjeçarëve të Turqisë ndaj atyre të Austrisë, tanimë është ngjitur në kuotën e 14 pikëve, një më pak sesa austriakët e vendit të dytë, teksa ka mbetur edhe një ndeshje për t’u luajtur.

Lexo edhe :  U përputhën/ Andi i bën propozimin Teas, çifti largohet nga emisioni!

Pa.Va/Fjala.al

Të fundit

Vrasje makabre, nëna monstër mbyt djalin 10 vjeç autik

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në Londër, ku një nënë 40 vjeçe ka vrarë fëmijën e saj autik. 40-vjeçarja...

Oriola Marashi i ‘vë flakën’ rrjetit/ Tërbon ndjekësit me fotot nga pishina

Oriola solli pak ditë më parë disa pamje, duke u relaksuar në pishinë. Së fundi, ajo ka qenë e angazhuar në sfilatë të brendit të...

Spitali i Fierit/ Banorët e truallit dhe “Ligjet” japin OK, gati të nisë ndërtimi

Komisioni i Ligjeve ka votuar këtë të hënë aktin normativ për shpronësimet, duke i hapur zyrtarisht rrugën ndërtimit të Spitalit të Fierit Në mbledhjen online...

Gjendet pa shenja jete në përrua një person në Devoll, Policia: Dyshohet të jetë emigrant i paligjshëm

  Një person është gjetur pa shenja jete nga banoërt e zonës në fshatin Grapsh të Devollit. Policia njofton se nuk janë konstatuar shenja dhune në...

E pabesueshme , 85 vjeçarja u deklarua e vdekur nga COVID-19, kthehet 10 ditë më vonë

Një grua 85-vjeçare spanjolle e cila besohej se kishte vdekur nga koronavirusi befasoi të afërmit e saj duke u kthyer në shtëpinë e saj...

Lajme të tjera

Web TV