Vaksina e parë që do të testohet tek fëmijët, zbulohet arsyeja e këtij vendimi

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Universiteti i Oksfordit ka nisur për herë të parë studimin e vaksinës së saj kundër coronavirusit tek fëmijët.

Sipas medieve të huaja, vaksina e zhvilluar me AstraZeneca ka për qëllim të vlerësojë kësaj radhe sigurinë dhe përgjigjen imune tek të rinjtë.

Testimi i ri në fazën e mesme do të përcaktojë nëse vaksina është efektive tek njerëzit midis moshës 6 dhe 17 vjeç, bazuar në deklaratën e Universitetit të Oksfordit.

Rreth 300 vullnetarë do të regjistrohen në këtë testim derisa inokulimet a para priten këtë muaj.

Vaksina me dy doza e Okfsordit-AstraZeneca është më e lirë dhe më e lehtë për t’u shpërndarë.

AstraZeneca ka për synim që të prodhojë 3 miliardë doza këtë vit dhe synon të prodhojë mbi 200 milionë doza në muaj deri në prill.

Të fundit

Miqësoret dhe më pas Europiani, kombëtarja stërvitet në “Shtëpinë e Futbollit”

Trajneri i Shqipërisë, Sylvinho ka thirrur lojtarët e kombëtarës në “Shtëpinë e Futbollit”, për të parë kështu situatën e...

Vrasja e Osman Berberit, cili është roli i shokut të tij, Besnik Ndou?

Emisioni Në Shënjestër në News24, i gazetares Klodiana Lala ka hedhur dritë mbi ngjarjen e rëndë të ndodhur nw shkurt tw vitit 2009, kur...

Vrasja e “Pushit”, pse dyshonte nëna e viktimës te dy shokët e tij. Dëshmitë

Emisioni Në Shënjestër në News24, i gazetares Klodiana Lala ka hedhur dritë mbi ngjarjen e rëndë të ndodhur në shkurt të vitit 2009, kur...

Masat për turizmin në Shkodër/ Autoritetet dhe operatorët kërkuan ndalimin e punimeve

Masat e marra për sezonin turistik, bënë bashkë drejtuesit vendor në qarkun e Shkodrës. Në fokus ishte zbatimi i ligjit dhe rregullores së re për ndalimin e...

Berisha: Sokol Mëngjesi u godit nga një grup kriminal! Qëllimi ishte eliminimi i tij

Ish-kryeministri Sali Berisha, në fjalën e tij nga ballkoni i banesës, ku ndodhet në “arrest shtëpie” tha përpara simpatizantëve të tij se Sokol Mëngjesi...

Lajme të tjera

Web TV