Inteligjenca artificiale dallon depresionin edhe te zëri

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

MERILEND, 10 qershor /ATSH-ANSA/ – Prezantohet softueri i bazuar në inteligjencën artificiale i cili “dëgjon” depresionin në zërat e njerëzve duke i lejuar ata të diagnostikojnë dhe paralajmërojnë në kohë kur çrregullimet depresive kanë arritur nivele të rrezikshme.

Kjo risi e teknologjisë u paraqit në takimin e 180-të të Shoqërisë Akustike të Amerikës, nga Carol Espy-Wilson, nga Universiteti i Merilandit.

Algoritmi ndjen depresionin në ngadalësinë e zërit të individit: çrregullimet depresive në fakt shoqërohen me një ngadalësim psikomotor të personit që ndikon edhe në zë, me fjalë të thëna më me ngadalë dhe me më shumë pauza gjatë frazimit.

Softueri do të mund të shkarkohet si një aplikacion në smartfon për të monitoruar gjendjen tuaj shpirtërore në jetën reale.

Në mënyrë ideale, terapistët do të japin aplikacionin për pacientët e tyre me depresion gjatë periudhave kur kanë nisur simptomat e tyre dhe do të mund në këtë mënyrë ta ndjekin atë.

”Në këtë mënyrë ne mund të ndërhyjmë në kohë kur depresioni rritet në nivele të rrezikshme”, shpjegon autori i studimit Espy-Wilson.


Të fundit

E pushoi nga puna, i moshuari nxjerr pistoletën dhe vret shefin

Një 86-vjeçar në Florida të Shteteve të Bashkuara të Amerikës vrau shefin e tij, pasi mësoi se do të...

“Fajtor për pedofili dhe u shpall non grata”/ Anglezi bën kërkesën e pazakontë në Gjykatën e Tiranës

Pasi u largua nga Shqipëria, Devid Brawn kërkon në Gjykatën e Tiranës pasaportën e skaduar, paratë e sekuestruara gjatë asaj kohe dhe laptopin. Padia...

Inteligjenca artificiale dallon depresionin edhe te zëri

MERILEND, 10 qershor /ATSH-ANSA/ – Prezantohet softueri i bazuar në inteligjencën artificiale i cili “dëgjon” depresionin në zërat e njerëzve duke i lejuar ata...

Rrëfimi tronditës i vajzës së përdhunuar në moshën 12-vjeçare: Shoqëria më quajti “të përdalë”

Një rrëfim tronditës vjen nga një 12-vjeçare e abuzuar seksualisht, në emisionin “Me Zemër të Hapur”, në News24. Vajza, që sot është 19 vjeçe,...

Po shkarkonte produktet ushqimore, furgoni përplas për vdekje të moshuarin në Tiranë

Një aksident ka ndodhur në lulishten ‘’Artan Lenja’’ në Tiranë teksa një i moshuar ka ndërruar jetë. Furgoni i mallrave ishte duke shkarkuar produkte ushqimore,...

Lajme të tjera

Web TV