“Dua të jem shqiptarja e parë në Bundestag”/ Kush është 21-vjeçarja që po garon për deputete në Gjermani

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Dafina Berisha, 21-vjeçarja nga Kosova dëshiron të bëhet e para shqiptare në Bundestagun gjerman.

Ajo garon si kandidate nga Partia Social Demokrate (SPD) dhe premton se krahas objektivave të partisë, ajo premton të jetë zë i të drejtave të shqiptarëve në parlamentin gjerman.

Studentja e drejtësisë thotë se ka qenë gjithmonë ambicioze për sukses si politikane dhe që nga mosha 17 vjeçare ajo ka hyrë në SPD si aktiviste.

“Kemi 9 mijë shqiptarë që kanë të drejtë vote në Hamburg dhe prapë se prapë asnjë shqiptar nuk është pjesë e parlamentit gjerman. Unë dua të jem shqiptarja e parë në Bundestag për të promovuar edhe të drejtat e shqiptarëve në Bundestag, por edhe të të rinjve”- u shpreh ajo.

Berisha u shpreh kritike për mosorganizimin e shqiptarëve në Gjermani edhe pse thotë se në numër janë rreth 400 mijë që jetojnë në krejt Gjermaninë.


Të fundit

E trishtë/ Ndahet nga jeta shkrimtarja dhe gazetarja e njohur Vera Isaku,

Shkrimtarja dhe gazetarja e njohur Vera Isaku, është ndarë nga jeta sot në moshën 66-vjeçare. Familjarët njoftojnë se Isaku...

Manastirliu apel qytetarëve të pavaksinuar: Drejtohuni sa më parë në qendrën më të afërt

Në të gjithë vendin vijon java e hapur për vaksinimin e të gjithë personave mbi moshën 18 vjeç. Sipas Ministres së Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu,...

Bilanci 5-vjeçar i Vettingut, 155 gjyqtarë e prokurorë të larguar

5-vjetori i miratimit me 140 vota në Parlament i reformës në drejtësi e gjen sistemin ende me problematika dhe sfida të mëdha, por me...

“Dua të jem shqiptarja e parë në Bundestag”/ Kush është 21-vjeçarja që po garon për deputete në Gjermani

Dafina Berisha, 21-vjeçarja nga Kosova dëshiron të bëhet e para shqiptare në Bundestagun gjerman. Ajo garon si kandidate nga Partia Social Demokrate (SPD) dhe premton...

Tërmeti “shkund” Greqinë, lëkundjet ndihen edhe në Shqipëri

Një tërmet me magnitudë 4.4 e shkallës Richter ka tronditur Greqinë pasditen e sotme. Epiqendra e tërmetit ishte në Janinë, ndërkohë që lëkundjet janë ndjerë...

Lajme të tjera

Web TV