Lojërat Olimpike “Tokio 2020″/ 127 të infektuar me Covid-19 deri më tani

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Komiteti Olimpik Ndërkombëtar dha alarmin për përhapjen e Covid ndërsa u identifikuan rastet e para në fshatin Olimpik. Zyrtarët e Lojërave Olimpike kanë paralajmëruar se do të merren masa për personat që kanë shkelur rregullat.

Deri më tani, janë infektuar 127 persona dhe vetëm ditën e djeshme u regjistruan 19 raste të reja. Gjithashtu më shumë se tetë atletë janë përjashtuar nga Lojërat Olimpike.

Të paktën 100 të pavaksinuar në stafin amerikan

Sipas një raporti të NBC, të paktën 100 anëtarë të stafit amerikan nuk janë vaksinuar. Sa i përket raportit, diçka e tillë bie në kundërshtim me deklaratën e presidentit të Lojërave Olimpike, Thomas Bach, se të paktën 85% e anëtarëve duhet të jenë vaksinuar.

Mediat lokale madje kanë shprehur shqetësimin se disa lojtarë kanë shkelur rregullat duke darkuar në restorante dhe duke vizituar zonat turistike. Ekspertët e shëndetësisë janë shprehur të shqetësuar se Lojërat Olimpike mund të jenë një burim i transmetimit në vend.

Rasti i një lojtari holandez

Finn Florin mori pjesë në garat e Lojërave Olimpike dhe më pas rezultoi pozitiv me Covid-19. Lajmi u konfirmua nga federata e vendit të tij. Kështu, sipas rregullores, kampioni Holandez u përjashtua nga gara dhe udhëtimi i tij drejt ëndrrës Olimpike përfundoi.

Vlen të përmendet se Florin nuk kishte siguruar kualifikimin në çerekfinale. Por ky nuk është rasti i parë. Disa ditë më parë, dy holandezë të tjerë rezultuan pozitive me Covid.


Të fundit

Lojërat Olimpike “Tokio 2020″/ 127 të infektuar me Covid-19 deri më tani

Komiteti Olimpik Ndërkombëtar dha alarmin për përhapjen e Covid ndërsa u identifikuan rastet e para në fshatin Olimpik. Zyrtarët...

Shkodër/ RENEA plagos të shumëkërkuarin, 52-vjeçari kërkohej për dy vrasje prej 10 vitesh

Pas 10 vitesh në arrati, tentoi sërish të largohet duke kundërshtuar edhe forcat RENEA por mbeti i plagosur 3 here. 52 vjeçari, Ardian Narkaj, nga...

Jennifer Lopez feston 52-vjetorin, fotografohet duke u puthur me Ben Affleck

Një ditë më parë, Jennifer Lopez festoi ditëlindjen. Në 52 vjetor, ylli i muzikës dukej më mbresëlënëse se kurrë më parë. Këngëtarja festoi në...

Reforma në drejtësi/ Yuri Kim: Pavarësisht pengesave po jep rezultate, le të zgjedhim shpresën mbi cinizmin

Me disa fotografi nga Festivali Mik nga Pusteci i Korçës, Ambasadorja amerikane Yuri Kim duke folur për eksperiencën e ditës së sotme, rikthehu edhe...

Deklarata/ Policia kroate përshkruan me detaje lëvizjen fatale të autobusit që shkaktoi aksidentin tragjik

Departamenti i Policisë së qarkut Brod-Posavina në Kroaci ka lëshuar ​​një deklaratë duke detajuar rrethanat e aksidentit tragjik me autobus në autostradën afër qytetit...

Lajme të tjera

Web TV