“Kërkimi shkencor dhe inovacioni në fokus të politikave tona”, Kushi takim me drejtuesit e “Projekteve Kombëtare dh Zhvillimit

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Ministrja e Arsimit, Evis Kushi ka zhvilluar një takim me drejtuesit e “ 2021-2023”. Gjatë takimit Kushi theksoi se kërkimi shkencor dhe inocacioni do të jenë në fokus të politikave për të rinjtë.

Ndërkohë ajo tha se këtë vit është rritur ndjeshëm buxheti për kërkimin shkencor dhe numrin e përfituesve nga institucionet kërkimore në të gjithë vendin. Përkatësisht janë 27 përfitues të Projekteve Kombëtare të Kërkimit dhe Zhvillimit, ndërkohë që dy vjet më parë numri i përfituesve ishte gjashtë.

Kushi ka inkurajuar koordinatorët dhe udhëheqësit e projekteve që në punën e tyre kërkimore të krijojnë koherencë dhe bashkërendim edhe me projekte ndërkombëtare të vendeve të zhvilluara, duke i shërbyer kështu edhe zhvillimit dhe rritjes së mirëqenies në vend.


Të fundit

“Kërkimi shkencor dhe inovacioni në fokus të politikave tona”, Kushi takim me drejtuesit e “Projekteve Kombëtare dh Zhvillimit

Ministrja e Arsimit, Evis Kushi ka zhvilluar një takim me drejtuesit e “ 2021-2023”. Gjatë takimit Kushi theksoi se...

Sulmi homofobik në Spanjë, i riu dhunohet nga 8 burra në shtëpinë e tij

Spanja është tronditur pas një sulmi të dhunshëm homofobik ndaj një burri në mes të ditës në qendër të Madridit. Viktima 20-vjeçare u sulmua nga...

Europol: Belgjika dhe Holanda, qendrat kryesore të kokainës në Evropë

Belgjika dhe Holanda janë bërë qendra kryesore për trafikun e kokainës në Evropë, tha të martën agjencia policore e Bashkimit Evropian – Europol. Në një...

Vjedhja spektakolare në mes të Parisit, hajdutët rrëmbejnë nga “Bulgari” bizhuteritë me vlerë milionë eurosh

Një dyqan i “Bulgari” ra pre e një grupi hajdutësh në Paris. Ata arritën të marrin bizhuteri në vlerë 10 milionë euro (12 milionë...

Prekëse/ “Nëna e saj nuk mbante dot sytë hapur”, ushtari britanik përkujdeset për foshnjën afgane

Përtej uniformës, forcat ushtarake amerikane dhe ato britanike kanë kryer edhe një mision tjetër, atë të përkujdesjes për foshnjet që shpëtohen nga nënat mes...

Lajme të tjera

Web TV