Kolegji i Posaçëm i Apelimit lë përfundimisht jashtë drejtësisë gjyqtarin Gurali Brahimllari

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Kolegjii Posaçëm i Apelimit ka venbdosur ditën e sotme lënien në fuqi të vendimit të Komisionit të Pavarur të Kualifikimit për gjyqtarin Gurali Brahimllari.

KPK kishte vendosur që të përjashtonte gjyqtarin Brahimllari për 15 vite nga sistemi i drejtësisë, por edhe pas apelimit të vendimit, sërish KPA ka vendosur që ky gjyqtar të shkarkohet.

Vendimi i plotë:

Trupi gjykues i Kolegjit të Posaçëm të Apelimit, i përbërë nga Natasha Mulaj kryesuese, Ina Rama  relatore, Albana Shtylla, Rezarta Schuetz, Sokol Çomo anëtarë, shpalli vendimin për çështjen (JR) nr. 47/2019, datë 03.10.2019, që i përket ankimit të paraqitur nga subjekti i rivlerësimit Gurali Brahimllari kundër vendimit të Komisionit të Pavarur të Kualifikimit nr. 166, datë 21.06.2019.

Në përfundim të gjykimit, trupi gjykues, bazuar në nenin 66, pika 1, shkronja “a” e ligjit nr.84/2016, “Për rivlerësimin kalimtar të gjyqtarëve dhe prokurorëve në Republikën e Shqipërisë”, në mënyrë unanime, vendosi:

  1. Lënien në fuqi të vendimit të Komisionit të Pavarur të Kualifikimit nr. 166, datë 21.06.2019 që i përket subjektit të rivlerësimit Gurali Brahimllari.
  2. Ky vendim është përfundimtar dhe ka efekt të menjëhershëm.

U shpall sot, në Tiranë, më datë 12.10.2021.


Të fundit

Emocione dhe ndeshje e luftuar në “Air Albania”/ Shqipëria dhe Polonia me rrjeta të paprekura në pjesën e parë

Ka përfunduar me rrjeta të pa prekura sfida në “Air Albania” mes Shqipërisë dhe Polonisë. Një rezultat mëse i drejtë...

Elektrizohet stadiumi, tifozët kuqezi dhurojnë spektakël “Air Albania”

Momenti i himnit dhe më pas futja në fushë e skuadrave të Shqipërisë dhe Polonisë ka sjellë një atmosferë elektrizuese në Air Albania Stadium,...

Kolegji i Posaçëm i Apelimit lë përfundimisht jashtë drejtësisë gjyqtarin Gurali Brahimllari

Kolegjii Posaçëm i Apelimit ka venbdosur ditën e sotme lënien në fuqi të vendimit të Komisionit të Pavarur të Kualifikimit për gjyqtarin Gurali Brahimllari. KPK...

Sherr me thika në Vlorë/ Dy të plagosur përfundojnë në spital, një në gjendje të rëndë

Një konflikt mes dy personave në Vlorë, ka përfunduar në përdorimin e thikave, dhe për pasojë të dy kanë mbetur të plagosur. Mësohet se...

“Mbani frymën miq”, Veliaj uron Kombëtaren kuqezi për fitore ndaj Polonisë

Pak minuta para ndeshjes së madhe mes Shqipërisë dhe Polonisë, kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj uron Kombëtaren “Kuq e Zi” për fitore,...

Lajme të tjera

Web TV