Pse ‘fëmijët e këqij’ marrin qymyr për Krishtlindje?

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Tradita e qymyrit që Babagjyshi dhe Befana u sjellin fëmijëve është e lidhur me vendin qendror të shtëpive të së kaluarës: oxhakun.

Çfarë kuptimi ka që fëmijët të gjejnë copa lëndë djegëse fosile për t’u thënë se nuk janë sjellë mirë gjatë vitit? Ndëshkimi tradicional është në fakt mjaft i lashtë: qymyri në Krishtlindje hynte në shtëpi shumë kohë përpara ardhjes së Santa Claus, i lidhur me figurat e Shën Nikollës, Sinterklaas (homologu i tij holandez) dhe, në Itali, Befana.
Megjithatë, këta personazhe të dashur për kultura dhe tradita të ndryshme kanë diçka të përbashkët: oxhakun. Santa Claus dhe Befana zbresin nga oxhaku (për të lënë ndonjëherë dhuratat në çorape të varura nga korniza e tij); Shën Nikolla, i cili dikur hyri nga dritarja, filloi të zbriste nga oxhaku ndërsa u përhap në shtëpitë evropiane dhe t’i linte dhuratat e tij në këpucë të vendosura për t’u ngrohur pranë zjarrit. Zwarte Piet (Peter the Moor), ndihmësi i diskutueshëm i Sinterklaas në legjendat e Belgjikës dhe Holandës, është gjithashtu i lidhur me figurën e pastruesit të oxhakut.

Pra, zakoni i lënies së qymyrit do të lidhej me oxhakun: kur mbërrinin në shtëpitë e fëmijëve të këqij, këta personazhe nuk kishin dhurata për të lënë dhe mbushnin çorape dhe këpucë me atë që gjenin në oxhak. Midis shekujve 19 dhe 20, kur lindi dhe u përhap tradita e Santa Claus-it modern, vatrat e zjarrit (dhe qymyri) ishin ende shumë të njohura.

Me përjashtim të Babagjyshit, i cili tashmë kishte shumë çanta për të mbajtur, figurat e tjera lanë gjithashtu hudhra, qepë, degëza dhe thasë me kripë për fëmijët më keqbërës. Kjo do të thotë, ata nuk përçmuan të mbushnin çantat e tyre me dhurata edhe më pak të mirëseardhjes./Focus.it/


Të fundit

11 muaj plot lumturi dhe një bebe rrugës, Einxhel Shkira ndan fotot e ëmbla me Dagz

Einxhel Shkira dhe Dj Dagz po jetojnë dashurinë e tyre që nisi brenda shtëpisë së famshme të “Big Brother...

6 Dhjetori/ Vangjeli: E përfytyroj doktorin me sytë te telefoni dhe veshin te dera

Analisti Lorenc Vangjeli tha në emisionin “Log” në Abc, se protesta e thirrur nga Sali Berisha më 6 dhjetor ditë që përkon me Samitin...

Botuesit rusë frikë nga censura: Do kthehemi në epokën e librave sovjetikë

Ligjet e reja anti-LGBT dhe ato kundër të ashtuquajturve “agjentë të huaj” e kanë lënë artin në Rusi të pambrojtur nga censura. Shitësit besojnë se...

VIDEO/ Kameruni shokon Brazilin dhe duke marrë tre pikët e para në Botëror

Kameruni ka arritur të mposhtë Brazilin me rezultat 1-0 në ndeshjen e fundit të fazës së grupeve, por kjo nuk i mjaftoi për të...

Fitore e çmendur!/ Zvicra e Shaqirit dhe Xhakës i jep një “shuplakë” Serbisë

Xherdan Shaqiri dhe Granit Xhaka në fazën e 1/8-ave, ndërsa Serbia në shtëpi. Zvicra triumfoi 3-2 në ndeshje ne fundit në grup përballë përfaqësueses serbe,...

Lajme të tjera

Web TV