SHBA raporton rastin e parë me sëmundjen afrikane

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Zyrtarët në Massachusetts raportuan të mërkurën rastin e parë me linë e majmunëve, sipas The Guardian.

I infektuari është një burrë që kishte udhëtuar në Kanada dhe zyrtarët shëndetësorë po shqyrtojnë nëse ai ka lidhje me rastet që janë raportuar në Europë. Një numër i vogël i rasteve të konfirmuara ose të dyshuara janë raportuar këtë muaj në Mbretërinë e Bashkuar, Portugali dhe Spanjë.

Zyrtarët shëndetësorë në SHBA thanë se janë në kontakt me zyrtarë në Mbretërinë e Bashkuar dhe Kanada si pjesë e hetimit. Rasti në SHBA nuk paraqet rrezik dhe burri është shtruar në spital, por ndodhet në gjendje të mirë, thanë zyrtarët.

Megjithatë, hetuesit në Europë thonë se shumica e rasteve janë raportuar te meshkujt homoseksualë ose biseksualë.

Të fundit

“Janë 3 banda”/ Lubonja: Liderët politikë kanë grabitur shqiptarët

Në emisionin Open në News 24 u diskutua për deklaratat e kreut të PL Ilir Meta, si dhe për...

Françeska Murati në pritje të fëmijës së dytë, konfirmon lajmin në rrjetet sociale

Françeska Murati i dha sinjalet e para të pritjes së ëmbël vetëm pak ditë më parë, në një bisedë me ndjekësit e saj. Për...

Sefa: Është krijuar një koalicion anti-SPAK, ja pse ka frikë Edi Rama

Avokati Indrit Sefa në studion e emisionit “Open” në News24 tha se sot kemi një koalicion anti-SPAK, dhe do e shikoni se pas dy...

Berisha: “Kush prek votën, duhet të lërë kokën”

Gjatë fjalës së mbajtur në tubimin qytetar, kryetari i PD-së Sali Berisha ka ftuar të gjithë shqiptarët që të ngrihen dhe të mos qëndrojnë...

“U bë forca ime”, ja kujt ia dedikon fitoren e “Ferma VIP” Dijonis Biba

Dijonis Biba u shpall mbrëmjen e djeshme fitues i edicionit të parë të “Ferma VIP”. Ai u shpall si më i preferuari i publikut...

Lajme të tjera

Web TV