Ukraina synon të evakuojë mijëra banorë nga Donetsku para dimrit

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Qeveria ukrainase po synon të evakuojë dy të tretat e banorëve nga zonat që ajo ende kontrollon në rajonin e Donetsk para dimrit, pjesërisht nga shqetësimi se ata do të lihen në mëshirën e të ftohtit për shkak të infrastrukturës së dëmtuar nga lufta.

Zëvendëskryeministrja ukrainase Irina Vereshchuk tha të enjten në një konferencë për shtyp se planet janë për të evakuuar rreth 220,000 nga rreth 350,000 banorë, duke përfshirë 52,000 fëmijë.

Në fund të muajit të kaluar, Kievi kishte shpallur evakuimin e detyrueshëm të zonave të Donetskut, ku po zhvillohen luftime të ashpra me forcat ruse. Ndonëse autoritetet e quajnë evakuimin “të detyrueshëm”, banorët mund të zgjedhin të përjashtohen duke plotësuar një formular që shpreh qëllimin e tyre për të qëndruar.

Që nga 1 gushti, 3,904 njerëz janë larguar, sipas Vereschuk.

Nënkryetarja e qeverisë ukrainase theksoi se mijëra banorë duhet të largohen nga rajoni para ardhjes së dimrit, sepse luftimet kanë shkatërruar infrastrukturën e energjisë elektrike dhe ngrohjes. Ajo shtoi se evakuimi mund të duhet të shtrihet në zona të tjera, si Kherson, Kharkiv dhe Zaporizhia.

Të fundit

Pritjes i erdhi fundi/ Apple lançon syzet më të reja “Vision Pro”

Apple prezantoi ditën e sotme setin e ri të përfolur prej kohësh që do t'i vendosë përdoruesit e saj...

Lirimi i Tahirit nga qelia/ Gazetarja zbulon prapaskenat: Bashkëshortja pësonte kriza…

Gjatë një emisioni televiziv, gazetarja Klodiana Lala zbuloi të tjera detaje në lidhje e çështjen e lirimit të qelisë së ish-ministrit të Brendshëm Saimir...

Gazment Bardhi: Si lindi platforma për bashkimin e Partisë Demokratike

Kryetari i grupit parlamentar të Partisë Demokratike, Gazment Bardhi, në një intervistë për “Now" me Erla Mëhillin, foli për propozimin e tij për një...

Escobar e Lajçak “zbarkojnë” në Prishtinë, nis takimi me kryeministrin Kurti

Në ndërtesën e Qeverisë ka nisur takimi mes kryeministrit të Kosovës, Albin Kurtit, të dërguarit amerikan për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar, dhe të dërguari...

“Kosova nuk është Serbi”/ Deputetja britanike: Qytetarët në veri po kërcënohen

Deputetja britanike, Alicia Kearns, ka komentuar zhvillimet e fundit në Kosovë, pas tensioneve në veri me serbët. Kearns, e cila është edhe kryetare e Komisionit...

Lajme të tjera

Web TV