Banorët përqafojnë të përlotur ushtarët ukrainas pas çlirimit të qytetit (Video)

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Ushtarët ukrainas po priten si heronj nga banorët që kanë jetuar nën pushtimin rus prej muajsh, ndërsa Kievi vazhdon të rimarrë dhjetëra vendbanime nga ushtarët rus, sipas Daily Mail.

Videot e postuara në rrjetet sociale tregojnë trupat ukrainas në qytetin e çliruar Balakliia dhe banorët që i përqafojnë të përlotur nga gëzimi.

Imazhet vijnë teksa forcat ukrainase po përparojnë me shpejtësi në hekurudhën kryesore që furnizonte forcat e Moskës në lindje të premten, pas rënies së papritur të një pjese të vijës së parë ruse, e cila shkaktoi ndryshimin më dramatik në momentin e luftës që nga fillimi i saj.

Në një fjalim, presidenti Volodymyr Zelensky tha se trupat ukrainase kishin “çliruar dhjetëra vendbanime” dhe kishin rimarrë më shumë se 385 milje katrorë territor në lindje dhe jug vetëm gjatë javës së kaluar.


Të fundit

Mister në rrugën Berat-Lushnjë, shoferi dhe pasagjeri zhduken pas aksidentit të rëndë

Një makinë tip Mercedez Benz është përplasur mbrëmjen e së shtunës me trafikandarësen në rrugën nacionale Berat- Lushnjë, në...

VOA: Berisha nuk heq dorë nga protesta e 6 dhjetorit, del në shesh pa lejen e Policisë

Në Tiranë, Partia Demokratike, ajo pjesë që drejtohet nga ish-kryeministri Sali Berisha, bëri të ditur se nuk do të ndryshojë planet për të zhvilluar...

Bora Zemani merr buqetën më të veçantë dhe më të pazakontë nga ndjekësit e saj!

ora Zemani prej më shumë se një viti tanimë ka qenë kryefjalë e mediave duke nisur që nga moderimi i programit hit “Për’Puthen” e...

VIDEO/ Argjentina mposht Meksikën dhe merr tre pikët e para, Messi shënon një super gol

Argjentina siguron suksesin e parë në Kupën e Botës, Katar 2022, por përfaqësuesja “Albiceleste” i falet përsëri kapitenit dhe njeriut lider, Lionel Messi-t. 7 herë...

Eksperimenti i të ftohtit, BBC: Çfarë i ndodh trupit në një shtëpi pa ngrohje!

Deri këtë vit temperatura mesatare që duhej mbajtur në shtëpitë dimërore në disa pjesë te Europës, ishte 20 gradë, me luhatje maksimale në dy...

Lajme të tjera

Web TV