Frank Abagnale, mashtruesi në listën e kriminelëve më të kërkuar nga qeveria federale

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Nga cikli biografik i njerzve më të rrezikshëm jashtë ligjit

Frank William Abagnale Jr. lindi më 27 prill 1948 në New Rochelle (Nju Jork), ku u rrit me tre vëllezërit e tij, nënën franceze Paula dhe babain e tij Frank William Abagnale Senior. Ai bën jetën e një adoleshenti normal, përveç një episodi të vogël që mund të interpretohet si një prelud i asaj që do të jetë e ardhmja e tij si mashtrues. Historia e tij si kriminel tregohet me shumë ironi dhe besnikëri nga Steven Spielberg në filmin e tij të vitit 2002 “Catch me if you can” (Catch me if you can, with Tom Hanks dhe Leonardo DiCaprio, ky i fundit në rolin e Abagnale). Pa raportuar asnjë pasojë kriminale për ngjarjen e sipërpërmendur, Frank ndjek shkollat ​​katolike deri në moshën gjashtëmbëdhjetë vjeç, kur prindërit e tij divorcohen: për të riun kjo është një përvojë traumatike që e shtyn atë të distancohet për një kohë të gjatë nga ata që deri në atë moment ata kishin përfaqësuar të vetmet pika referimi emocionale.

Mbijetesa

Jemi në vitin 1964, ikën nga shtëpia, Frank është vetëm në Nju Jork ku shpejt e kupton se çdo mjet është i dobishëm për t’u përpjekur për të mbijetuar. Pasi ndërpret studimet, përpiqet të mësojë sa më shumë nga përditshmëria e jetës dhe nga përvojat e shumta që ka; Duke përfituar nga pamja e tij shumë e pjekur, ai bëhet i njohur si “Big Nale” dhe, i vendosur për t’ia dalë mbanë vetë, ai shndërrohet ditë pas dite në një mashtrues. Kështu fillon karriera e tij si një mashtrues, i cili, me kalimin e viteve, i lejon atij të përsosë teknikat e tij duke e bërë atë gjithnjë e më mendjemprehtë dhe lakmitar, derisa të arrijë në pozicionet kryesore në listën e kriminelëve më të kërkuar nga qeveria federale e Shteteve të Bashkuara.

Mashtrimi i tij i parë është të shkruante çeqe mbitërheqje ndaj bankës ku ai ka llogarinë. Ky sistem i thjeshtë por efektiv e shtyn atë të hapë më pas llogari të tjera në banka të ndryshme me identitete të rreme për të nxjerrë nga burime të shumta. Gjithmonë në dëm të këtij të fundit, Abagnale eksperimenton dhe zhvillon mënyra të ndryshme për të mashtruar bankat: kështu ai fillon të printojë çeqe praktikisht identike me origjinalet dhe më pas t’i mbledhë ato duke bërë paradhënie cash. Por truku më i famshëm i të riut konsiston në falsifikimin, duke futur numrin e llogarisë në hapësirën e dhënë, të formularëve të printuar paraprakisht për pagesat dhe më pas duke i shtuar në kartat e tjera origjinale bankare; në këtë mënyrë depozita e plotësuar nga klientët përfundon në llogarinë e tij dhe jo në atë të marrësit legjitim.

Mashtrimet

Ai mbledh mbi 40,000 dollarë me këtë mashtrim dhe kur bankat vërejnë mashtrimin, Abagnale tashmë ka ndryshuar identitetin e tij përpara se të zbulohej.

Aftësia e tij nuk kufizohet në mashtrimin si qëllim në vetvete, por shkon edhe në aftësinë dhe predispozicionin për të imituar personazhe të ndryshëm: në këtë drejtim është interesant të përmendet shfaqja e tij e parë në të cilën për një semestër të tërë luan rolin e një sociologu. mësues (i plotësuar me certifikatë universitare) në Universitetin Brigham Young.

Në moshën nëntëmbëdhjetë vjeç, Frank Abagnale filloi gjithashtu një “karrierë” juridike: duke u paraqitur si student i drejtësisë në Harvard, ai u përpoq të kalonte në mënyrë legjitime provimin e praktikave të Luizianës, por pasi dështoi dy herë, vendosi vetë të deklarohej i përshtatshëm për këtë profesion. të avokatit, duke anashkaluar kështu pengesën. Kështu ai punësohet në zyrën e këshilltarit ligjor shtetëror dhe, pavarësisht nga detyrat e tij të kufizuara në përgatitjen e kafesë dhe rregullimin e librave, ai ushtron për tetë muaj, derisa detyrohet të japë dorëheqjen për shkak të dyshimeve të forta të një kolegu për diplomën e tij.

Lexo edhe :  Sheiku përshëndeti me dorë influencuesen braziliane, reagimi i gruas së tij bëhet viral

Ende në të njëjtën periudhë, në të njëzetat e hershme, ai kaloi dy vjet duke u maskuar si pilot i Pan Am; kjo, përveçse lejon që ai të paguhet plotësisht nga linja ajrore e sipërpërmendur, shërben për të qenë në gjendje të udhëtojë falas nëpër botë duke shfrytëzuar praktikën e përhapur në atë kohë të dhënies së lejeve për pilotët si një “mirësjellje profesionale”.

Identiteti

Më pas, sapo i ka shpëtuar arrestimit në një nga aeroportet e tij, ai vendos të ndryshojë identitetin e tij duke marrë rolin e mjekut. Zgjedhja aksidentalisht bie mbi këtë profesion dhe, për shkak të një sërë rrethanash kurioze, për një periudhë njëmbëdhjetë mujore, Frank punon si pediatër në një spital në Gjeorgji. Kjo është e mundur falë faktit se ai nuk duhet të kryejë ndonjë praktikë aktuale mjekësore.

Tani i kërkuar në 26 vende, Frank William Abagnale Jr. u kap për herë të parë në Francë në vitin 1969 pasi u njoh nga një punonjës i Air France. Me gjithë presionin e shteteve të tjera për ekstradimin e tij, ai i kaloi gjashtë muajt e parë në burgun e Perpignan-it, ku u sëmur rëndë, për pak sa nuk humbi jetën për shkak të kushteve të këqija të burgjeve franceze. Ai gjykohet më pas në Suedi ku trajtohet dhe burgoset për gjashtë muaj të tjerë në qytetin e Malmö; më në fund, pasi ka kaluar edhe nëpër burgjet italiane, Frank deportohet në Shtetet e Bashkuara, ku dënohet me dymbëdhjetë vjet burg federal për mashtrim.

Para vuajtjes së dënimit në SHBA, Frank arrin me zgjuarsi të arratiset nga avioni që po e kthen në atdheun e tij: duke e humbur gjurmët ai lëviz në tokën amerikane në Kanada, ku bllokohet nga policia mbretërore dhe më pas i dorëzohet. forcat e Shteteve të Bashkuara. Rendi i SHBA. Para dënimit 12-vjeçar në Institutin Federal të Petersburgut në Virxhinia, një tentativë e fundit arratisjeje e sheh Abagnale, në prill 1971, protagonist i një tjetër bllofi që, pjesërisht për shkak të rrethanave fatlume dhe pjesërisht për shkak të dinakërisë së tij, e merr atë. jashtë Qendrës Federale të Paraburgimit në Atlanta (Gjeorgji) ku po mbahej në pritje të gjykimit. Nga Atlanta ai kërkon lirinë fillimisht në Nju Jork dhe më pas në Uashington D.C., por arratisja përfundon pas disa javësh në duart e dy detektivëve të policisë së qytetit të Nju Jorkut.

Bashkëpunëtori

Në vitin 1974, pasi kreu më pak se pesë vjet burg, qeveria amerikane e liron me kusht që t’u sigurojë ndihmën e tij autoriteteve federale pa pagesë kundër të gjitha llojeve të mashtrimeve të njohura. Pas lirimit të tij, Frank angazhohet në punë të ndryshme të ndershme, por duke i gjetur ato të pakënaqshme, vendos të rilidhet me atë botë që, edhe nëse jetonte në anën tjetër, ai e dinte mirë: ai ofron, këtë herë si shpërblim, përvojën e tij të madhe si mashtrues. në avantazh të bankave, si konsulent sigurie.

Me fillimin e kësaj jete të re, ai themeloi kompaninë “Abagnale & Associates” e cila operon në botën e biznesit, duke e mbrojtur atë nga të gjitha format e mashtrimit; ky sistem i lejon atij të fitojë mjaftueshëm për të shlyer të gjithë ata që kishte mashtruar gjatë karrierës së tij kriminale. Frank tani është një multi-milioner i cili, me biznesin e tij ligjor kundër mashtrimit, jeton në Tulsa, Oklahoma me gruan dhe tre fëmijët e tyre.

“Catch me if you can” titullohet libri autobiografik që Frank Abagnale e botoi fillimisht në vitin 1980 dhe më pas e ribotoi në vitin 2002 me rastin e daljes në treg të filmit homonim të Spielberg, i cili u frymëzua nga libri.

Burimi: biografieonline.it/ Përgatiti për botim: L.Veizi


Të fundit

E ëma e agresorit që sulmoi Berishën kërkon ndjesë: Ka probleme të shëndetit mendor

Ermira Kaçaçi, nëna e 31-vjeçarit që goditi sot me grusht kreun e PD-së Sali Berisha është shprehur në një...

Sulmi fizik ndaj Berishës/ Spaho: Ky është provokimi më i rëndë që nga vrasja e Hajdarit

Deputeti i PD-së, Edmond Spaho, ka reaguar lidhur me sulmin që iu bë Sali Berishës, ku u qëllua me grusht nga Gerti Shehu. Spaho...

Goditja ndaj Berishës/ Rama: Akt i pajustifikueshëm

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama dënon pa asnjë ekuivok aktin e pajustifikueshëm e të patolerueshëm të dhunës mbi organizatorin dhe udhëheqësin e protestës së...

Berisha ‘i bindur’ për agresorin: Është agjent i policisë, e di nga burimet e mia!

Sali Berisha ka dalë sot në një konferencë për shtyp ku po jep versionin e tij për incidentin që i ndodhi gjatë protestës ku...

Sulmi ndaj Berishës/ Topalli: Një nga momentet më të errëta në historinë e pluralizmit

Ish-kryeparlamentarja Jozefina Topalli ka dënuar sulmin me grusht ndaj Sali Berishës gjatë protestës së zhvilluar sot nga opozita. Me anë të një postimi në Facebook,...

Lajme të tjera

Web TV