Ankaraja hedh akuzat: Avionët grekë provokuan sërish gjatë një stërvitje të NATO

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Një njoftim i ri, i dyti në tre ditë – u lëshua mëngjesin e së martës nga Ministria turke e Mbrojtjes, sipas të cilëve, avionët grekë të hënën më 19 dhjetor “ndërhynë” në avionët turq që merrnin pjesë në një stërvitje të NATO-s në hapësirën ajrore ndërkombëtare mbi Egje.

Sipas njoftimit të Ministrisë së Turqisë:

“Aeroplanët grekë bllokuan sërish një fluturim të NATO-s! Avionët luftarakë dhe mbështetës të Forcave tona Ajrore dhe avioni i paralajmërimit dhe kontrollit të hershëm (AWACS) i drejtuar nga NATO kryen misionin e përbashkët stërvitor NEXUS ACE, për të cilin të gjithë aleatët ishin informuar në hapësirën ajrore ndërkombëtare të Egjeut.

Siç thuhet në njoftim: “Misioni NEXUS ACE i NATO-s u tentua të ngacmohej nga avionët grekë, megjithatë misioni u krye me sukses, me përgjigjet e dhëna nga avionët e Forcave tona Ajrore”.

Kujtohet se tre ditë më parë, konkretisht më 17 dhjetor, Turqia foli sërish për ngacmime nga avionët luftarakë grekë gjatë një misioni stërvitor të NATO-s në Egje.

Të fundit

E papritur nga produksioni/ Olta dëshiron të lërë shtëpinë e BBV, çfarë pritet të ndodhë

Banorët e Big Brother VIP pritet të japin sot vendimin përfundimtar për shtyrjen e spektaklit, ku do të konfirmojnë...

Manchester City “shkrin” Liverpoolin në Etihad dhe vijon ndjekjen ndaj Arsenalit

Manchester City përmbys dhe bën “poker” ndaj Liverpool, duke ndezur festën në “Etihad Stadium”. Ishte ekipi i Jurgen Klopp ai i cili gjeti rrugën drejt...

“Dikur u cilësua ‘George Washington’ i Kosovës”/ Rama akuza Hagës për gjyqin ndaj Thaçit

Kryeministri Edi Rama i ka dalë sërish në mbrojtje ish Presidentit të Kosovës Hashim Thaçi, i cili del të hënën në gjyq për akuzat...

Tragjike/ Ish-mjeku vret gruan dhe dy fëmijët, më pas i jep fund dhe jetës së tij

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në Itali, ku një ish-mjek italian ka vrarë gruan, dy fëmijët dhe më pas ka kryer vetëvrasje. Ngjarja ndodhi...

Ndahet nga jeta në moshën 102-vjeçare bashkëshortja e legjendës Selman Stërmasi

Ndahet nga jeta në moshën 102-vjeçare bashkëshortja e legjendës së futbollit shqiptar Selman Stërmasi, Nezihat Stërmasi. Nezihat ishte një nga mbështetëset më të mëdha të...

Lajme të tjera

Web TV