test

Të jetosh nën zero/ Një ‘udhëtim’ në 8 vendet më të ftohta në botë (FOTO)

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Nëse jeni të ndjeshëm ndaj temperaturave të ulëta, këtu do të gjeni një udhëtim, të paktën virtual, në vendet e banuara me klimën më të ashpër në planet.

Le të fillojmë:

1.Vostok, Antarktidë.

Le të fillojmë nga një vend i banuar, por vetëm për arsye shkencore: rekordi absolut (negativ) i temperaturës u arrit, në vitin 1983, në stacionin rus të Antarktidës Vostok, një qendër e rëndësishme për studimin e klimës së Polit të Jugut. Në mes të natës polare, temperaturat arritën në -89,2 °C. Mesatarja është dukshëm më e lartë: -55,3 °C, me muajin më të nxehtë në dhjetor (-31,9 °C).

2.Verkhojansk, Rusi.

Në luftë për primatin e qendrës më të ftohtë të banuar gjejmë Verchojansk, në Siberinë lindore: një ish-kamp kozak 2400 km larg Polit të Veriut. Në vitin 1892, këtu u regjistruan -67,8 °C, ndërsa temperatura mesatare në janar është pothuajse -46 °C. Deri në prill nuk ka asnjë mënyrë për të shkuar mbi zero dhe në dimër 1400 banorët nuk kanë zgjidhje tjetër veçse të qëndrojnë kryesisht brenda.

3.Oymyakon, Rusi.

Fshati rus Oymyakon, në Republikën e Sacha (Siberi) është një tjetër kandidat për titullin “poli verior i të ftohtit”, domethënë vendi në hemisferën veriore ku është regjistruar temperatura më e ulët. Këtu, në vitin 1926, termometri do të kishte arritur -68,2 °C (burime të tjera flasin për 69,9 °C), një rekord që qyteti përballet me qytetin e afërt të Tomtorit .

Sipas sondazheve lokale, temperatura do të kishte rënë edhe nën -80 °C, por këto janë matje jozyrtare. Në çdo rast, ky është peizazhi që do të shihni jashtë fshatit.

4.Tomtor, Rusi.

Çatia dhe dritaret e një shtëpie të zakonshme në Tomtor, gjithashtu në luginën Ojmyakon, në Rusinë verilindore: është shtëpia e një mijë banorëve që mund të tolerojnë një temperaturë mesatare, në janar, prej gati -50 °C.

Lexo edhe :  Një nga botimet e para të Harry Potter shitet për 45,000 £

5.Yakutsk, Rusi.

Mbetemi në Rusi për t’u zhvendosur në Yakutsk, qyteti më i ftohtë në botë me rekordin e tij prej -67,8 °C (regjistruar nga zyra britanike Met në 1933). Temperatura mesatare vjetore është -10,4 °C, ndërsa në janar, muaji më i ftohtë, zbret pa vështirësi nën -42 °C. Transporti i akullit (në foto) është një aktivitet i zakonshëm, por 267,000 banorët e përballojnë të ftohtin edhe në rutinën e tyre normale të përditshme: shkollë, postë, madje edhe një aeroport, aktiv gjatë verës.

6.Fraser, Shtetet e Bashkuara.

Nuk arrin temperaturat rekord të përshkruara për Siberinë, por Fraser, Kolorado ka një temperaturë mesatare vjetore prej 0.2°C. Fshati me 910 banorë konkurron me një qytet tjetër të ftohtë të SHBA-së, International Falls, Minesota, për titullin “Icebox of the Nation”. Këtu në janar, temperatura mesatare është -16 °C dhe bie 1.6 metra borë çdo vit.

7.Ferr, Norvegji.

Ferri për ata që vuajnë nga i ftohti ndodhet në Norvegji dhe ka një emër të përshtatshëm: në Ferr, Norvegji, temperatura e dimrit mund të arrijë -25 °C. Turistët dynden këtu kryesisht për t’u fotografuar pranë tabelave me emrin e vendit (që do të thotë “ferr” në anglisht). Ose ndoshta, për perëndimet e mrekullueshme të diellit.

8.Barrow, Shtetet e Bashkuara.

Në këtë lokalitet të Alaskës, më verior i Shteteve të Bashkuara, 514 km përtej Rrethit Arktik, temperatura mesatare vjetore vështirë se arrin mbi zero, dhe në qershor, muaji më i nxehtë, është rreth 4 °C. Në çdo rast, gjithçka është e mbuluar nga një shtresë e përhershme ngricash dhe nga nëntori deri në janar jetoni pa parë kurrë diellin.

Përshtatur në shqip nga Fjala.al

Të fundit

Kryeministri serb: Serbia e gatshme të bëjë kompromise me Kosovën

Serbia është e gatshme për “marrëveshje dhe kompromise” në bisedime me Kosovën, tha kryeministri i Serbisë, Millosh Vuçeviq, për...

Burim i shkëlqyer vitaminash për organizmin, zbuloni cilësitë e farave të shalqirit

Ngrënia e shalqinit është një proces që sfidohet nga farat e shumta të tij. Zgjedhja është e qartë. Ose duhet t’i pështysh ose t’i...

Pse Berisha caktoi protestën kombëtare më 12 korrik?

Nga Ylli Pata Përse Sali Berisha zgjodhi ditën e samitit të NATO-s si datë për protestën e tij kombëtare? Kryesia e partisë së Sali Berishës, tashmë...

Kredi me zero interes për punonjësit e administratës, ja si do të ndahen, kriteret

Zbardhet sistemi i pikëzimit me kriteret mbi bazën e të cilave do të vlerësohen punonjësit e administratës që aplikojnë për të përfituar kredi me...

Djali i Belerit kandidat i PD për Himarën? Dhuli zbulon çfarë pritet të ndodhë

Apeli i GJKKO la në fuqi dënimin për Fredi Belerin me 2 vite burg për korrupsion zgjedhor. Ish-zëdhënësi i fushatës së Belerit, Skerdjan Dhuli...

Lajme të tjera

Web TV