Nis shpërndarja e fishave të diabetit me rimbursim për pensionistët

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Ka nisur rimbursimi i fishave për matjen e glicemisë për të moshuarit mbi 65 vjeç.

Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, Ogerta Manastirliu takoi sot stafin mjekësor dhe moshuarit përfitues nga paketa e fishave të diabetit, gjatë vizitës në Qendrën Shëndetësore Nr.3 në Tiranë.

“U bë realitet ajo që thamë, besoj është një lehtësi për ju të gjithë. E di që ka qenë një kërkesë e kahershme edhe fakti që ato janë të gjitha materiale mjekësore që kushtojnë. Një pensionisti i kursehet një pension mujor në vit”, tha Ministrja Manastirliu.

Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale bëri me dije se në vetëm pak ditë janë mbi 12 mijë të moshuar që kanë marrë fishat me rimbursim.

“Për këtë grupmoshë janë mbi 50 mijë qytetarë që përfitojnë fishat e diabetit me rimbursim. Që nga data 27  shkurt dhe deri tani janë mbi 12 mijë të moshuarit të cilët janë paraqitur pranë mjekut të familjes dhe kanë përfituar fishat e diabetit nëpërmjet sistemit të rimbursimit. Jam e bindur që sa më shumë ditë të kalojnë do të plotësohet e gjithë fasha +65 vjeç, pra do të vijnë pranë mjekut të familjes, për të përfituar fishat e rimbursimit falas”, tha Ministrja Manastirliu.

Drejtoresha e Përgjithshëm e Fondit të Sigurimit të Detyrueshëm të Kujdesit Shëndetësor, Albana Çela tha se sistemi ka funksionuar në mënyrë korrekete dhe fishat përfitohen falas në të gjitha farmacitë e rrjetit të hapur me kontratë FSDKSH.

“Çdo gjë ka shkuar mjaft mirë, sistemet kanë funksionuar korrekt. Farmacitë janë furnizuar në kohë dhe kudo, në çdo cep të vendit pacientët diabetikë, si ata me insulinë, edhe me medikament oral kanë mundësinë për të përfituar në kohë fishat e diabetit”, tha Çela.

Lexo edhe :  Shëndeti/ Ushqimi, uji dhe ajri: Ja si hyn plastika në trupat tanë

Pacientët me diabet përfitojnë trajtimin e plotë falas, me një financim të barnave me rimbursim në vlerën 2.2 miliard lekë/vit.

Rimbursimi i fishave të diabetit nisi për grupmoshën 0-18 vjeç në 2018. Me pas u zgjerua edhe për të rinjtë deri 25 vjeç.

Nga 27 Shkurti 2023 fishat për matjen e glicemisë përfitohen në të gjitha farmacitë e rrjetit të hapur me kontrate me FSDKSH, ku përveç kategorisë 0-25 vjeç, tashmë përfitojnë dhe të moshuarit +65 vjeç.

Të fundit

Para pak muajsh mundi kancerin/ Ndahet nga jeta në mënyrë të papritur aktorja meksikane

Rebecca Jones, aktorja e njohur meksikane, ka ndërruar jetë në moshën 65-vjeçare herët në mëngjesin e sotëm. E njohur për rolin...

Shkolla e Policisë “përjashton” ekselentët/ S’lejohen ata mbi 30 vjeç apo që mbajnë syze

Në muajin shkurt 2023, Policia e Shtetit, njoftoi se janë hapur 300 vende vakante për punonjës policie. Kandidatët duhet të paraqiteshin deri më 15...

“Inskenime alla James Bond nëpër tunele”/ Pse iu vunë prangat Lefter Allës

Gazetari Lavdrim Lita tha në emisioni Now në Euronews Albania se kryebashkiaku i Bulqizës, Lefter Alla dhe biznesmeni i favorizuar prej tij në tenderin...

KQZ u ndalon socialistëve zhvillimin e 5 aktiviteteve politike!

5 aktivitete të socialistëve janë ndaluar nga Komisioni Qendror i Zgjedhjeve (KQZ) pasi janë kategorizuar si aktivitete shtetërore për qëllime elektorale. “Të ndëshkuarit” janë Ministrja e...

Kriza globale e ujit/ OKB ngre alarmin: Njerëzimi është në rrezik

Një raport i Kombeve të Bashkuara ka paralajmëruar për një krizë globale të ujit dhe një rrezik të menjëhershëm të mungesës për shkak të...

Lajme të tjera

Web TV