Aksi Orikum-Dukat drejt përfundimit/ Balluku: Lehtëson qarkullimin drejt bregdetit

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Zëvendëskryeministrja, njëherësh ministre e Infrastrukturës dhe Energjisë, Belinda Balluku e shoqëruar nga drejtori i Autoritetit Rrugor Shqiptar, Evis Berberi kanë inspektuar punimet për ndërtimin e aksit rrugor Orikum-Dukat.

 

Balluku tha se puna po vijon me ritme të shpejta dhe është gati hapja e një segmenti të këtij aksi. “Rruga është e kategorisë C2 dhe ndërtimi i saj i ka dhënë zgjidhje problematikave që lidhen me sigurinë rrugore, pasi janë eliminuar kthesat që ishin prej vitesh shqetësim për përdoruesit e rrugës”.

“Kjo rrugë lidh Orikumin me tunelin e Llogorasë dhe lehtëson qarkullimin drejt bregdetit. Rruga ndodhet midis tunelit dhe bajpasit të Vlorës dhe nesër ky segment rrugor 1.5 km i gjatë i ndërtuar në gjurmë të re, do të hapet nesër për qarkullimin e mjeteve”, tha Balluku, teksa punimet po vijojnë në të gjithë gjatësinë e trupit të rrugës që parashikohet të përfundojë plotësisht në shkurt të vitit që vjen, brenda afateve të parashikuara.

Gjatë inspektimit, drejtori i ARRSH-së bëri të ditur se punimet po ecin me shpejtësi edhe në rrugën e aeroportit që parashikohet të dorëzohet i përfunduar përpara sezonit veror.

Nga ana e saj Balluku vuri në dukje se e gjithë infrastruktura e zonës së Jugut, duke nisur nga bajpasi i Fierit, më pas rruga Fier-Levan-Vlorë, rruga e aeroportitit dhe Orikum-Dukat dhe padyshim që ndërlidhen në tunelin e Llogarasë janë një nga pjesët më të mirëstudiura në Shqipëri.

“Në qershor të vitit 2024 të gjitha këto akse në jugun e vendit do të jenë të përfunduara”, deklaroi Balluku, teksa vuri në dukje, se me të njëjtin shembull po punohet me Korridorin 8 nga Elbasani në Qafë Thanë dhe pritet të përfundojë procedura për lotin e 2-të dhe për bajpasin e Elbasanit dhe po punohet për bajpasin e Librazhdit.

Lexo edhe :  ‘Behari ka ardhur herët’/ Pushuesit zgjedhin Pogradecin për klimën dhe çmimet më të lira

“Investimet në infrastrukturë po zhvillohen për të lidhur Veriun me Jugun, Shqipërinë me rajonin dhe për të zhvilluar vendin”, përfundoi zv/kryeministrja Balluku.

Të fundit

GJKKO liron nga qelia biznesmenin e njohur (Emri)

Gjykata e Posaçme Kundër Korrupsionit ka ndryshuar masën e sigurisë të biznesmenit Ervis Lame nga "arrest në burg" në...

Ambasada e SHBA godet Berishën pasi mori vulën: Pozicioni për non gratat nuk ka ndryshuar

Ambasada amerikane ka reaguar pak ditë pasi Apeli vendosi t’i kthejë vulën e PD-së, ish kryeministrit Sali Berisha. Selia diplomatike e SHBA konfirmon qëndrimin e...

“E kam traumë”/ Pas fejesës në Për’puthen, Gerti thyen heshtjen: Ja pse u ndava me Saiden

Ky edicion i programit të dashurisë Për’puthen pati plot ngjarje që bën bujë në shtypin rozë. Një prej tyre ishte dhe fejesa e Gertit...

Sektorët ku punonjësit paguhen më shumë në vend

Qytetarët shqiptarë kanë pagesa më të mira në shtet. Statistikat e Instatkonfirmojnë se një trend i tillë ka vijuar edhe në muajt e parë...

Matura Shtetërore/ Publikohen notat e provimit të Gjuhës së Huaj, ja linku

Të gjithë maturantët që kanë dhënë këtë provim mund të kontrollojnë rezultatet e tyre online në linkun e mëposhtëm të publikuar nga Qendra e...

Lajme të tjera

Web TV