Sot funerali i Berlusconit, mijëra njerëz në Duomo për homazhet, trupi i tij do të digjet

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Sot Italia i jep lamtumirën e fundit ish-kryeministrit dhe sipermarrësit të njohur Silvio Bersluconi.

Funeral shteteror për nder të Bersluconit do të mbahet në orën 15:00 në Duomo të Milanos

Dhjetëra kryetare shtetesh dhe personalitete boterore kanë mbërritur në Milano për ti dhënë lamtumirën e fundit  protagonistit të jetes publike italiane, manjatit të medias në këtë vend, njeriut që ndryshoi botën e futbollit duke “pushtuar” europën përmes Milanit të madh.

Brenda katedrales së famshme në duomo do të jetë 2 mijë veta ndërsa jashtë saj mbi 10 mijë.

Në homazhe do të jetë I pranishëm edhe kreu I qeverise shqiptare Edi Rama.

Vetë Berlusconi në testamentin e tij ka zgjedhur që trupi I tij pas vdekjes së digjej dhe kështu do të ndodhë. Hiri I tij do te qëndrojë në mauzoleumin e ndërtuar nga vetë Berlusconi në vilën e tij në Villa San Martino në Arcore.

Ndërkohë Italia është në një ditë zie kombëtare sikurse me një pushim njëjavor të punës së Kuvendit.

Të fundit

Sefa: Është krijuar një koalicion anti-SPAK, ja pse ka frikë Edi Rama

Avokati Indrit Sefa në studion e emisionit “Open” në News24 tha se sot kemi një koalicion anti-SPAK, dhe do...

Berisha: “Kush prek votën, duhet të lërë kokën”

Gjatë fjalës së mbajtur në tubimin qytetar, kryetari i PD-së Sali Berisha ka ftuar të gjithë shqiptarët që të ngrihen dhe të mos qëndrojnë...

“U bë forca ime”, ja kujt ia dedikon fitoren e “Ferma VIP” Dijonis Biba

Dijonis Biba u shpall mbrëmjen e djeshme fitues i edicionit të parë të “Ferma VIP”. Ai u shpall si më i preferuari i publikut...

Elgit Doda lancon këngën e re por ka një paralajmërim për fansat e tij

Këngëtari i mirënjohur Elgit Doda ka lancuar projektin e tij më të ri muzikor pak momente më herët i cili mban titullin “Ditë e...

Arrestohet punonjësi i Policisë në Himarë, akuzohet për katër vepra penale

Agjencia e Mbikëqyrjes Policore (Rajoni Vlorë-Gjirokastër), në bashkëpunim me DVP Vlorë kanë ndaluar punonjësin e policisë të Komisariatit Himarë F.XH., i dyshuar për kryerjen...

Lajme të tjera

Web TV