Rama në ministerialin e Ekonomisë: Na duhet më shumë Europë në Ballkanin Perëndimor

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Kryeministri Edi Rama ka qene pjesëmarrës këtë të martë në ministeriali euro-ballkanik i Ministrave të Ekonomisë nga BE-ja dhe rajonit. Gjatë fjalës së tij, ai falenderoi Dhomën e Tregtisë dhe Ballkanin Perëndimor, pasi ka qene një proces i vështirë.

Sakaq, Rama u shpreh se tashmë është momenti që të mendojmë për më gjerë, pasi BE ka nevojë për Ballkanin Perëndimor po aq sa Ballkani Perëndimor ka nevojë për BE-në.

Dua të përgëzoj të gjithë ata që kanë shoqëruar këtë proces, jo nga tryeza e udhëheqësve, por nga terreni. Por edhe fuqinë, ëndrrat dhe shpresat për ta bërë këtë vend më të mirë. Dua të falenderoj Dhomat e Tregtisë dhe Ballkanin Perëndimor, sepse ka qene një proces i tërë letrash. Dua t’i kujtoj që të gjithë kanë nevojë për më shumë, edhe kur kanë nevoja ata, do të thotë që kanë nevojë konsumatorët e tyre për më shumë, nënkupton që ndërmarrjet e tyre kanë nevojë për më shumë. Kjo do të thotë që na duhet më shumë Europë në Ballkanin Perëndimor.

Kësisoj do të bëjmë më shumë, sepse kemi nevojë për punët tona. Rritja ka treguar që kemi nevojë më shumë për njëri-tjetrin dhe për hapësirë, duke i shndërruar më shumë këta punëtorë dhe duke bërë që të hedhim hapin më të gjerë drejt Europës”, tha ndër të tjera Rama./I.S

Të fundit

Arsenal shkatërron Lensin në “Emirates”, francezët të pafuqishëm përballë “Topçinjve”

Arsenali fiton me rezultat tenistik 6-0 ndaj Lensit në kuadër të xhiros së pestë në Ligën e Kampionëve në...

Champions League/ Napoli i pafuqishëm ndaj Real Madrid, Inter “ringjallet” ndaj Benficas

Inter ia del të shmangë humbjen në Lisbonë përballë Benficës edhe pse pjesën e parë e mbyllën me rezultatin 0-3. Zikaltërit reaguan në fraksionin...

Pengesa e Elon Musk për të qenë lider botëror, vetvetja

Nga BRIAN FUNG, CNN – Elon Musk është kthyer në një lojtar gjithnjë e më të rëndësishëm në çështjet globale. Themeluesi i SpaceX ka qenë...

Djali i themeluesit të Hamasit bën thirrje për vrasjen e liderëve të grupit

Djali i themeluesit të Hamasit bën thirrje për vrasjen e liderëve të grupit, përfshirë babanë e tij Në një video prej më shumë se...

Kryevepra që u kthye në meme

“The Laughing Valier”, piktura e vitit 1624 është ekspozuar së fundmi në Galerinë Kombëtare të Londrës. “Kur hyra brenda dhe e pashë, mbeta i shtangur”,...

Lajme të tjera

Web TV