Shpenzimet e të arsimuarve më të ulëta se familjet me shkollim mesatar

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Gjendja ekonomike e personave të arsimuar po rëndohet. Ata shpenzuan më pak në vitin 2022 krahasuar me 2021-shin.

Të dhënat e Instat tregojnë se familjet që kanë kryefamiljar me shkollë të lartë shpenzuan mesatarisht afro 107 mijë lekë në muaj, rreth 2% më pak se në vitin 2021.

Inflacioni jo i zakontë ku çmimet u rritën, mesatarisht me 6.7% ndikoi negativisht në xhepat e kryefamiljarëve të arsimuar dhe për rrjedhojë në përkeqësim të gjendjes së tyre ekonomike. Rënie të shpenzimeve pati dhe te familjet me kryefamiljar me arsim të mesëm. Një familje e kësaj kategorie shpenzoi afërsisht 85 mijë lekë në muaj, ose 3.2% më pak se vitit 2021.

Ndërkohë rritje të shpenzimeve, sipas anketës së Instat, pati vetëm për familjet pa shkollë dhe ato me arsim 8-9-vjeçar. Këto familje me kryefamiljar pa asnjë nivel arsimi shpenzuan 8.8% më shumë në raport me 2021. Rritja e shpenzimeve ishte më e lartë në familjet me kryefamiljar me arsim 8-9 vjeçar.

Kjo kategori shpenzoi mesatarisht 85.416 lekë në muaj në vitin 2022 ose 13.7 për qind më shumë se në vitin 2021. Kjo pasi modeli ekonomik që ka Shqipëria, gjeneron më shumë mundësi për personat e paarsimuar sesa ata të arsimuar. Tregu i punës ofron më shumë mundësi për profesionet që nuk kërkojnë kualifikim, e nga ana tjetër rritja e pagës minimale krahasuar me atë mesatare është rritur me ritme më të shpejta./O.S

Të fundit

Doni lëkurë të pastër? Ja si ta përdorni të bardhën e vezës për të trajtuar fytyrën

Një nga gjërat që shumica e njerëzve harrojnë të përfshijnë në rutinën e tyre është kujdesi për lëkurën. Nga dielli...

Haiti, vriten tre persona, mes tyre vajza e një kongresmeni amerikan

Tre misionarë të organizatës amerikane “Misionet në Haiti”, qendra e të cilëve ishin vendosur në Oklahama janë vrarë pasi u zunë pritë nga një...

“Peshkaqenët e borxheve”/ Deralla: Në vitin 2020 Banka e Shqipërisë mori një plan masash

Gjykata e Tiranës ka lënë në fuqi masat e sigurisë për 9 personat e përfshirë në skandalin e zhvatjes së qytetarëve nëpërmjet te ashtuquajturave...

Skënderbeu mposht Vllazninë në sfidën për vendin e tretë, shkodranët në Conference League

Skënderbeu është fitues i takimit për vendin e tretë të renditjes në Kategorinë Superiore, pas triumfit ndaj Vllaznisë në “Final Four”, megjithatë në Conference...

OBSH: COVID-19 shkurtoi jetëgjatësinë në botë

Pandemia COVID-19 shkurtoi jetëgjatësinë në botë për gati dy vjet, kur u përhap nga viti 2019 dhe 2021, duke zhbërë një dekadë përparim, tha...

Lajme të tjera

Web TV