Buka pritet të rritet/ Nga 15 nëntori të deklarohet sasia dhe përmbajtja

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Në çdo furrë buke do të duhet të deklarojë pashën  dhe përmbajtjen e produktit. Për shkeljet masa do të jetë gjobë. Sipërmarrësit e konsiderojnë vendimin të duhur por shprehen se u janë rritur kostot ndaj dhe do të rishikojnë çmimet

Pas 15 Nëntorit furrat e bukës do të jenë të detyruara të shesin çdo produkt të shoqëruar me etiketa treguese përbërjen dhe peshën.

Sipas rregullave të inspektoratit teknik çdo subjekt do të duhet të ketë peshoren, ose do të gjobitet me 200 mijë lekë. Ndodhur në këtë situatë sipërrmarrësit thonë se çmimet nuk do të jenë më të njëjta.

Këto ndryshime në fakt kanë për qëllim sigurimin e transparencës dhe kujdesin ndaj konsumatorëve në tregun e bukës. Për prodhuesit zgjidhja më e mirë do të ishte që të rishikohet së paku TVSH-ja.

Në fakt përgjatë viteve konsumatorët janë ankuar se paguajnë një çmim që nuk I përket sasisë së bukës që blejnë./   S.M

Të fundit

Sali Berisha është Sali Berisha

Nga; Agron Gjekmarkaj Tani pas fjalimit poetiko panegjerik shtrëngohem t’i jap një përgjigje ! Partia nga vjen Petrua është parti europiane...

Aksident i rëndë në Tiranë/ “Golfi” godet urbanin e Kamzës, zbardhen detajet e para

Një aksident ka ndodhur pasditen e kësaj të marte në Tiranë. Një automjet tip “Golf“ ka goditur në pjesën e pasme urbanin e linëjs së...

Moti i keq ‘bën kërdinë’ në këtë vend,mbyllen shkollat dhe anulohen…

Emiratet e Bashkuara Arabe janë prekur nga moti i keq, me shirat e dendur që kanë përmbytur autostradat kryesore. Ndërkohë, numri i të vdekurve...

Njëlloj sikur të mundë miza, elefantin

Nga Artur Ajazi Po të dëgjosh Gazin, Këlliçin, Nokën, apo dhe ndonjë këshilltar të Bashkisë së Tiranës mbrëmjeve në emisionet televizive, mëndja edhe mund të...

Do përjashtojë Kryemadhin nga partia?/ Meta: Kemi vuajtur pasojat e nepotizmit

Kryetari i Partisë së Lirisë, Ilir Meta, deklaroi mbrëmjen e djeshme se do të lufojë nepotizmin në parti, duke ngritur aludimet se do të...

Lajme të tjera

Web TV