2023-shi/ Fotografitë më pikante të realizuara nga e gjithë bota

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Një përzgjedhje e fotografive më të fuqishme të realizuara nga fotografët e agjencive të lajmeve në mbarë botën këtë vit.

Policia franceze e trazirave gjatë përleshjeve ndërsa mijëra protestues marrin pjesë në një demonstratë kundër reformës së qeverisë për sistemin e pensioneve, në Paris, Francë, 31 janar 2023.

Më shumë se një milion njerëz në Francë iu bashkuan një dite protestash dhe grevash kundër planeve për të shtyrë moshën e pensionit nga 62 në 64 vjeç. Rreth 80, 000 protestues dolën në rrugët e Parisit, me demonstrata në 200 qytete të tjera franceze.

Disa rrëshqitje vdekjeprurëse të dheut shihen pas reshjeve të forta në Barra do Sahy, në Sao Sebastiao, Brazil, 21 shkurt 2023.

Më shumë se 750 njerëz humbën shtëpitë e tyre dhe më shumë se 40 vdiqën nga rrëshqitjet e dheut pas reshjeve rekord në një zonë bregdetare pranë São Paulo, Brazil. Të gjitha vdekjet përveç njërit ishin në São Sebastião, 80 km (50 milje) në veri të Bertiogas.

Një grua ecën në një rrugë mes ndërtesave të shkatërruara më 17 shkurt 2023 në Hatay, Turqi.

Dhjetëra mijëra njerëz u vranë dhe dhjetëra të tjerë u plagosën nga një tërmet i madh që goditi Turqinë juglindore, pranë kufirit me Sirinë, në shkurt. Një grua ecën e vetme mes ndërtesave të shkatërruara në Hatay.

Ke Huy Quan, fituesja e çmimit për aktorin më të mirë në rol dytësor, Michelle Yeoh, fituese e çmimit për aktoren më të mirë në rolin kryesor dhe Jamie Lee Curtis, fituese e çmimit për aktoren më të mirë dytësore për "Everything Everywhere All at Once" pozojnë në salla e shtypit në ceremoninë e 95-të të Çmimeve të Akademisë në Ovation Hollywood më 12 mars 2023 në Hollywood, Kaliforni.

Michelle Yeoh u bë gruaja e parë aziatike që fitoi aktoren më të mirë, pasi “Çdo gjë kudo gjithë përnjëherë” dominoi në Oscar. Aventura multiverse fitoi shtatë çmime, duke përfshirë filmin më të mirë, regjisorin dhe skenarin origjinal. Bashkë yjet e Yeoh, Ke Huy Quan dhe Jamie Lee Curtis, triumfuan në kategorinë e aktorëve dytësorë dhe aktoreve.

Lyubov Vasilivna, 71 vjeç, reagon kur rendit arsyet për të qëndruar në shtëpinë e saj dhe për të mos evakuuar nga fshati Semenivka, pranë qytetit të vijës së parë të Avdiivka, në rajonin lindor të Donetskut, Ukrainë, 28 mars 2023.

Lyubov Vasilivna, 71 vjeç, përpiqet të shpjegojë pse dëshiron të qëndrojë në shtëpinë e saj dhe të mos evakuohet nga fshati Semenivka, pranë qytetit të vijës së parë të Avdiivka, në rajonin lindor të Donetsk të Ukrainës. Që kur Rusia nisi pushtimin e saj në shkurt 2022, si Kievi dhe Moska kanë akuzuar njëri-tjetrin për shkelje të Konventave të Gjenevës.

Tymi fryn pasi një zjarr i nivelit të tretë shpërtheu brenda lagjeve të varfra Appa Pada në Mumbai, Indi, 13 mars 2023.

Një zjarr shpërtheu brenda lagjes së varfër Appa Pada në Mumbai, Indi. Më shumë se 1000 shtëpi u dëmtuan ose u shkatërruan nga zjarri.

Oficerët e policisë qëndrojnë roje me mburojat e tyre të mbuluara me bojë të kuqe gjatë një proteste të mbajtur nga mësuesit kundër një kurrikule të re të krijuar nga Ministria e Arsimit e Bolivisë, në La Paz, Bolivi, 10 prill 2023.

Oficerët e policisë qëndrojnë roje me mburojat e tyre të mbuluara me bojë të kuqe gjatë një proteste të mësuesve kundër një kurrikule të re të krijuar nga Ministria e Arsimit e Bolivisë, në La Paz, Bolivi.

Ish-presidenti i SHBA Donald Trump largohet pasi foli gjatë një konference për shtyp pas paraqitjes së tij në gjykatë për një pagesë të supozuar 'hush-money', në pronën e tij Mar-a-Lago në Palm Beach, Florida, më 4 prill 2023.

Ish-presidenti i SHBA-së, Donald Trump, lë një konferencë shtypi në pronën e tij në Mar-a-Lago në Palm Beach, Florida, pas paraqitjes së tij në gjykatë për një pagesë të supozuar “hush-money”. Trump u deklarua i pafajshëm në një sallë gjyqi në Manhattan për 34 akuza për falsifikim të të dhënave të biznesit, por ende nuk ka dalë në gjyq.

Tifozët e Napolit festojnë fitoren e Serisë A - Napoli, Itali - 4 maj 2023

Tifozët vërshuan në rrugët e Napolit, Itali, duke kënduar, kërcyer dhe përqafuar njëri-tjetrin, pasi ekipi i qytetit fitoi titullin e parë të futbollit në Serie A në 33 vjet.

Mbreti Charles III dhe Mbretëresha Camilla tundin në ballkon gjatë kurorëzimit të Mbretit Charles III dhe Mbretëreshës Camilla më 6 maj 2023 në Londër, Angli.

Mbreti Charles III dhe Mbretëresha Camilla qëndrojnë në ballkonin e Pallatit Buckingham pas kurorëzimit të tyre në Londër, Angli. Charles u bë Mbret më 8 shtator 2022, pas vdekjes së nënës së tij, Mbretëreshës Elizabeth II.

Revelers dalin për të mbështetur të drejtat LGBTQ gjatë marshimit të Krenarisë në Toronto, Ontario, Kanada, 25 qershor 2023.

Revelers dalin për të mbështetur të drejtat LGBTQ gjatë marshimit të Krenarisë në Toronto, Ontario, Kanada.

Njerëzit veshin maska ​​​​mbrojtëse ndërsa tramvaji i ishullit Roosevelt kalon lumin Lindor, ndërsa mjegulla dhe tymi nga zjarret kanadeze mbulojnë horizontin e Manhattanit në Queens Borough New York City, SHBA, 7 qershor 2023.

Njerëzit veshin maska ​​​​mbrojtëse ndërsa tramvaji i ishullit Roosevelt kalon lumin Lindor, ndërsa mjegulla dhe tymi nga zjarret kanadeze mbulojnë horizontin e Manhattanit, siç shihet nga Queens, New York City.

Anëtarët e Forcave Ajrore Kolumbiane u japin kujdes mjekësor brenda një avioni fëmijëve të mbijetuar të një aksidenti avioni Cessna 206 në xhunglën e trashë, ndërsa ata transferohen në Bogota me ajër në San Jose del Guaviare, Kolumbi, 9 qershor 2023.

Stafi i Forcave Ajrore Kolumbiane ndjek fëmijët që i mbijetuan një aksidenti avioni në xhunglën kolumbiane. Katër fëmijë indigjenë u zhdukën pas përplasjes, më 1 maj, duke shkaktuar një operacion masiv kërkimi. Dyzet ditë më vonë, fëmijët, 13, nëntë, pesë dhe një vjeç, u gjetën pasi u dëgjuan të qarat e tyre. Të katër ishin të rraskapitur, të kequshqyer dhe të dehidratuar, por të gjallë.

Angela Stevenson, 39 vjeç, një shkencëtare detare për Geomar, qëndron në një livadh me bar deti ndërsa mbledh barin deti të lulëzuar, në Laboe, Gjermani, 10 korrik 2023.

Angela Stevenson, një shkencëtare detare në institutin kërkimor Geomar në Kiel, mbledh barin e lulëzuar të detit për kërkime, nga një livadh nënujor në Laboe, Gjermani.

Gjykatësi Vincent Holian shikon gjatë klasës së plotë të një viti në Roundstone Connemara Pony Show, në fshatin e Qarkut Galway të Roundstone, Irlandë, 9 korrik 2023.

Gjykatësi Vincent Holian mbikëqyr klasën e plotë të fëmijëve në Roundstone Connemara Pony Show, në County Galway, Republika e Irlandës.

Surferja australiane Olivia Ottaway zhytet nën një valë më 19 gusht 2023 në Teahupo'o, Polinezia Franceze.

Surferja australiane Olivia Ottaway zhytet nën një valë në Teahupo’o, Polinezia Franceze. Fshati ka organizuar ngjarjen Tahiti Pro të Ligës Botërore të Surfimit për më shumë se dy dekada dhe vitin e ardhshëm do të presë sërfin për Lojërat Olimpike Paris 2024.

Jonay Ravelo dhe kali i tij Nivaria vëzhgojnë super hënën e njohur si Hëna Blu, nga një mal në Mogan, në jug të ishullit Gran Canaria, Spanjë, 31 gusht 2023.

Jonay Ravelo ulet mbi kalin e tij, Nivaria, dhe vëzhgon superhënën, e njohur si Hëna Blu, nga një mal në Mogan, Gran Canaria jugore, Spanjë, më 31 gusht. Hënat blu ndodhin në vitet kur ka 13 hëna të plota sesa 12 të zakonshmet.

Zjarrfikësit përpiqen të shuajnë një zjarr në torfe dhe fusha të djegura më 23 shtator 2023 në Ogan Ilir, Sumatra e Jugut, Indonezi.

Zjarrfikësit përpiqen të shuajnë një zjarr në torfe dhe fusha të djegura në Ogan Ilir, Sumatra Jugore, Indonezi. Të paktën gjashtë provinca në vend u desh të përballeshin me zjarret e pyjeve nga flakët e paligjshme për të pastruar tokën për plantacione bujqësore.

Emigrantët presin pak ushqim nga një punonjës i ndihmës pasi mblidhen midis gardheve kufitare parësore dhe dytësore midis Meksikës dhe Shteteve të Bashkuara, ndërsa presin përpunimin nga imigracioni amerikan në San Diego, SHBA. 12 shtator 2023.

Emigrantët presin pak ushqim nga një punonjës i ndihmës pasi u mblodhën midis gardheve kufitare parësore dhe dytësore midis Meksikës dhe Shteteve të Bashkuara, në pritje të përpunimit nga zyrtarët amerikanë të imigracionit në San Diego, SHBA.

Në vazhdën e tërmetit të fuqishëm me magnitudë 6.3 që goditi Heratin, një grup afganësh mblidhen në një grumbull rrënojash, me shikimin e tyre të fiksuar në skenë ndërsa vlerësojnë ndikimin e fatkeqësisë. 10 tetor 2023

Afganët mblidhen në një grumbull rrënojash pas tërmetit me magnitudë 6.3 që goditi Heratin. Dy tërmete të mëdha goditën Afganistanin perëndimor me një interval prej katër ditësh, duke vrarë më shumë se 1300 njerëz. Kombet e Bashkuara e quajtën atë një “katastrofë mbi një fatkeqësi” në një komb që ende po vuan nga dekada lufte.

Banorja e Kibbutz Nir Oz, Hadas Kalderon, fëmijët e të cilit u morën peng dhe nëna dhe mbesa e saj u vranë, shpërthen në lot ndërsa shikon shtëpinë e djegur të nënës së saj të ndjerë Rina Sutzkever më 30 tetor 2023 në Kibbutz Nir Oz, Izrael.

Hadas Kalderon, nga Nir Oz kibbutz, Izrael, fëmijët e të cilit u morën peng, shpërthen në lot duke parë shtëpinë e djegur të nënës së saj, Rina Sutzkever, e cila u vra, së bashku me mbesën e zonjës Kalderon. Persona të armatosur të Hamasit nisën një sulm të paprecedentë ndaj Izraelit nga Rripi i Gazës më 7 tetor, duke vrarë 1200 njerëz dhe duke marrë rreth 240 pengje.

Sistemi anti-raketë i Iron Dome i Izraelit kap raketat e lëshuara nga Rripi i Gazës, siç shihet nga qyteti i Ashkelon, Izrael, 9 tetor 2023.

Sistemi antiraketor Iron Dome i Izraelit kap raketat e lëshuara nga Rripi i Gazës.

Gruaja palestineze Inas Abu Maamar, 36 vjeç, përqafon trupin e mbesës së saj 5-vjeçare Saly, e cila u vra në një sulm izraelit, në spitalin Nasser në Khan Younis në Rripin jugor të Gazës, 17 tetor 2023.

Gruaja palestineze Inas Abu Maamar përqafon trupin e mbesës së saj pesëvjeçare, Saly, e vrarë në një sulm izraelit, në spitalin Nasser, në Khan Younis, në Rripin jugor të Gazës. Më shumë se 21,100 palestinezë janë vrarë në Gaza ndërsa ushtria izraelite bombardon territorin, sipas ministrisë së shëndetësisë të drejtuar nga Hamasi.

Ish-senatorja Leila De Lima (C) reagon pasi mori pjesë në një seancë gjyqësore në qytetin Muntinlupa, Metro Manila, Filipine, 13 nëntor 2023.

Një kritikues kryesor i ish-presidentit të Filipineve, Rodrigo Duterte, u lirua me kusht pas gati shtatë vitesh burg me akuza në lidhje me luftën e tij të përgjakshme kundër drogës. Ish-senatorja Leila de Lima akuzohet për marrjen e parave të drogës në një rast që ajo thotë se është i motivuar politikisht.

Një oficer policie qëndron pranë një çarje në një rrugë në qytetin e peshkimit Grindavik, i cili u evakuua për shkak të aktivitetit vullkanik, në Islandë. 15 nëntor 2023.

Çarje të mëdha u shfaqën në qytetin islandez të Grindavik, i goditur nga tërmetet. Mijëra njerëz u evakuuan, pasi zyrtarët kishin frikë nga një shpërthim i afërt vullkanik.

Shtyllat e tymit ngrihen nga vullkani Villarrica i mbuluar me borë, në Pucon, Kili. 7 dhjetor 2023.

Shtyllat e tymit ngrihen nga Villarrica e mbuluar me borë, në Pucon, Kili. Vullkani 2,847 m (9,340 këmbë), një nga më aktivët në Amerikën e Jugut, shpërtheu për herë të fundit në 2015.

Valltarët Pauline Okumu (C) dhe Natalia Como (R) përqafohen në prapaskenë gjatë produksionit të "Arrëthyesit" në Teatrin Kombëtar të Kenias në Nairobi më 2 dhjetor 2023.

Valltaret Pauline Okumu dhe Natalia Como përqafohen në prapaskenë gjatë prodhimit festiv të baletit klasik The Nutcracker, në Teatrin Kombëtar të Kenias, në Nairobi.

/O.S

Të fundit

Arabia Saudite nënshkruan blerjen e 105 avionëve Airbus nga Franca

Kompania Saudia Group do të blejë 105 avionë pasagjerësh Airbus, teksa ngrinte lart marrëveshjen si më të madhen e...

Mbyllet dega e një banke serbe në veri të Kosovës, shpërndau pagesat e Beogradit

Autoritetet në Kosovë njoftuan të hënën (20 maj) se kanë mbyllur gjashtë njësi të “Bankës Postare Kursimore” të Serbisë në veri të vendit, institucion...

Për të patur flokë të bukur e të shëndetshëm, këto janë 9 ushqimet që duhet të konsumoni

1.Vezët Vezët janë të parat në listë për flokë të shëndetshëm sepse ato përmbajnë shumë proteina dhe biotinë, por edhe shumë lëndë të tjera ushqyese...

“Politikanët që kanë bashkëpunuar me grupet kriminale janë të tmerruar nga SPAK!”

Ish-prokurori Shkëlqim Hajdaraj i ftuar në një emision televiziv, foli për goditjen e shtatë grupeve kriminale nga SPAK. Ai tha se politikanët që kanë bashkëpunuar...

SPAK godet krimin/ Karamuço: Grupet mund të kundërpërgjigjen dhe të cenojnë sigurinë

Eksperti i kriminalistikës, Ervin Karamuço, i ftuar në Real Story, tha se pas aksionit të SPAK është rritur shqetësimi se grupet kriminale mund të...

Lajme të tjera

Web TV