VIDEO/ Momenti i shembjes masive të një miniere, të paktën nëntë persona të zhdukur

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Nëntë punëtorë janë varrosur nën tokë pas një rrëshqitjeje të madhe dheu në një minierë ari në vendin e quajtur İliç, Erzincan, në lindje të Turqisë.

E konsideruar si një fatkeqësi e shumëpritur në këtë vend, nga minierat ishin hequr tonelata dheu dhe shkëmbinjsh, duke sinjalizuar një shembje të saj.

Ashpërsia e situatës u evidentua nga skenat shqetësuese të shpërndara në rrjetet sociale.

Megjithatë, Guvernatori i Erzincan, Hamza Aydogdu, duke kundërshtuar raportet e mëparshme, deklaroi se incidenti nuk ishte një kolaps. “Nuk ka pasur shembje në minierë, por rrëshqitje dheu. Gjithashtu, nuk ka pasur asnjë shpërthim.”

Pavarësisht ndryshimit të natyrës së incidentit, reagimi mbetet urgjent. Ekipet e urgjencës, duke përfshirë zbatimin e ligjit lokal, ambulancat dhe njësitë e kërkim-shpëtimit, u dërguan me shpejtësi në vend.

Ekipet e shpëtimit të Anagold janë gjithashtu të pranishme për të ndihmuar në përpjekjet emergjente. Guvernatori Aydogdu theksoi përkushtimin për të informuar saktë publikun, duke përmendur se detajet për numrin e individëve të bllokuar nën tokë do të ndahen periodikisht me median.

Ai gjithashtu vuri në dukje se nevojitet më shumë kohë për të dhënë informacion konkret për të pranishmit në zonë në momentin e incidentit.

Ministri i Brendshëm Ali Yerlikaya tha se nëntë punëtorë janë zhdukur që nga rrëshqitja e dheut. “Mendohet se ata janë varrosur nën tokë,” tha ai, duke shtuar se 400 personel kërkim-shpëtimi ndodheshin në vendngjarje. Agjencia e urgjencës AFAD tha se stafi nga provincat përreth ishte mobilizuar./E.T

Të fundit

Vullkani më i lartë në botë ‘vjell’ çdo ditë $6,000 flori, por është i mbuluar nga akulli

Vullkani më i lartë në botë prej kohësh lëshon çdo ditë pluhur floriri megjithëse i mbuluar nga akulli i...

Një këshille e vyer për beqarët nga Dua Lipa: Është periudhë e bukur që duhet…

Së fundmi ylli i muzikës pop, Dua Lipa ka dhënë një këshillë për beqarët. Këngëtarja doli në kopertinën e “Elle USA” për të promovuar këngën...

Ledjona Xheladinaj në një lidhje të re dashurie? Ish-banorja: Po si mundet që…

A është Ledjona Xheladinaj e dashuruar apo në një lidhje të re dashurie?! E ftuar këtë pasdite në emisionin “S’e luan Topi”, me Eriona Rusin,...

Rrëfehet si rrallëherë Bamir Topi: Të ndryshon jeta, tani e blej bukën vetë…

I ftuar në “S’e luan topi”, ish presidenti Bamir Topi ka përshkruar jetën e tij në kohën kur mbante këtë post dhe periudhën pas. e...

Revoltohen qytetarët spanjollë, dalin në protestë, ja kërkesat e tyre

Dhjetëra mijëra njerëz në Ishujt Kanarie të Spanjës janë mbledhur kundër një modeli të turizmit masiv që sipas tyre po pushton arkipelagun e Atlantikut....

Lajme të tjera

Web TV