Francë/ Fermerët e zemëruar përleshen në Panairin e Bujqësisë

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Në Poloni fermerët do të bllokojnë një rrugë kyçe kufitare me Gjermaninë, si pjesë e protestave

Një grup fermerësh francezë hynë në një panair të madh fermash në Paris mes zemërimit për kostot, dhe burokracive. Duke u përballur me dhjetëra oficerë policie brenda panairit, fermerët bërtisnin dhe brohoritnin, duke bërë thirrje për dorëheqjen e Macron dhe duke përdorur fjalë fyese që synonin liderin francez. “Kjo është shtëpia jonë!“, brohorisnin ata, policia franceze kërkonte të frenonte demonstratën. Pati disa përleshje me demonstruesit dhe policia arrestoi të paktën një prej tyre.

Macron, i cili takoi krerët e sindikatës së fermerëve francezë gjatë mëngjesit të së shtunës, përcolli edhe një mesazh për fermerët mes trazirave që kanë përfshirë një pjesë të madhe të vendeve europiane.

“Po e them këtë për të gjithë fermerët: ju nuk po ndihmoni asnjë nga kolegët tuaj duke thyer stendat, dhe në një farë mënyre po i frikësoni familjet që të mos vijnë në këtë panair bujqësor,” u tha Macron gazetarëve pas takimit të tij me krerët e sindikatave.

Protestat vonuan të paktën një orë hapjen e panarit për publikun. Presidenti francez tha se do të mblidhte përfaqësuesit e sindikatës së fermerëve dhe palët e tjera të këtij  sektori në pallatin Elysee brenda tre javësh pasi anuloi një debat që donte të zhvillonte në panair me fermerët, përpunuesit e ushqimit dhe shitësit me pakicë.

Shfaqja e fermave në Paris – një ngjarje e madhe në Francë, duke tërhequr rreth 600,000 vizitorë gjatë nëntë ditëve – është një ngjarje politike, ku presidentët dhe kundërshtarët e tyre pritet të angazhohen me publikun nën një vëzhgim intensiv nga mediat. Fermerët francezë në fillim të këtij muaji pezulluan protestat pasi kryeministri Gabriel Attal premtoi masa të reja me vlerë 400 milionë euro.

Lexo edhe :  Putini i gatshëm t’i jap fund luftës në Ukrainë, Reuters zbulon kërkesën e presidentit

Nga ana tjetër fermerët në Poloni kanë paralajmëruar se do të bllokojnë një rrugë kyçe kufitare që e lidh shtetin me Gjermaninë, si pjesë e protestave të tyre kundër rregullave evropiane dhe importeve të lira.

Protestuesit thanë se po planifikojnë të bllokojnë autostradën kyçe A2, që lidh Varshavën me Berlinin, në pikëkalimin kufitar në Slubive. Bllokada do të zgjasë 24 orë, duke nisur nga dita e diel. Fermerët në Poloni  kanë bërë të ditur se po shënjestrojnë të ashtuquajturën Marrëveshje të Gjelbër të Bashkimit Evropian për energjinë, transportin dhe taksat. Kjo marrëveshje, sipas bllokut, synon të ulë emetimet e gazrave serrë./O.S

Të fundit

Eventi madhështor sportiv “Tiranathlon”, ja si devijon qarkullimi i mjeteve këtë të dielë

Pas tre eventeve të mëparshme shumë të suksesshme, ‘Tiranathlon’ është rikthyer për të katërtin vit radhazi. Ky event i...

Moti i keq, rrëzohet fasada e pallatit në Tiranë, qytetarët shpëtojnë për mrekulli

Fasada e një pallati në Tiranë është dëmtuar si pasojë e motit të keq që përfshiu vendin pasditen e sotme. Mësohet se disa pllaka janë...

Çfarë ndodhi? Paditet ish-presidenti i njohur, dyshohet se…

Prokurorët në Kolumbi ngritën sot formalisht akuzat ndaj ish-presidentit te djathtë Alvaro Uribe për rryshfet ndaj dëshmitarëve dhe mashtrim financiar, në gjyqin e parë...

Plas debati i ashpër mes Robertit dhe Albanos: Do t’a zbulosh sa burrë jam?

Robert Aliaj, pas hyrjes së tij në fermë ka krijuar debate me fermerët, një prej të cilëve është edhe Albano Bogdo. “Përplasjet” e tyre kanë...

Votoi rezolutën e Srebrenicës, Vuçiç reagon ashpër: Maqedonia e Veriut më goditi fort

Presidenti serb Aleksandar Vuçiç tha se e kishte të vështirë të duronte faktin që Maqedonia votoi për rezolutën e Kombeve të Bashkuara për shpalljen...

Lajme të tjera

Web TV