Cili është sekreti që fsheh Koreja e Jugut/Bota i drejtohet për koronavirusin

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Bota po i drejtohet për ndihmë Koresë së Jugut për të përballuar luftën ndaj koronavirusit.

Koreja e Jugut rezulton të jetë eksportuesja më e madhe e testeve të koronavirusit të ri, duke eksportuar në të paktën 106 shtete pajisjet e domosdoshme mjekësore dhe për këtë bota po i drejtohet këtij vendi për zhvilluar testet ndaj Covid-19.

Të dhënat tregojnë se Brazili, vendi që ka më shumë raste të konfirmuara me COVID-19 në Amerikën e Jugut është edhe importuesi më i madh, duke blerë teste me vlerë prej 19,2 milionë dollarë.

Pas Brazilit vjen SHBA-ja, që është edhe vendi më i goditur nga pandemia. SHBA ka importuar  me importe në vlerë prej 15,5 milionë dollarë dhe Italia me 14,8 milionë dollarë.

Testi i koronavirusit i prodhuar nga prodhuesja e madhe e Koresë së Jugut ka fituar miratimin urgjent nga Administrata e Ushqimit dhe e Barnave të SHBA-së (FDA).

Koreja e Jugut njoftoi sot se do të investojë mbi 500 milionë dollarë për të mbështetur përpjekjet për zhvillimin e vaksinave.

Ajo mendohet të investojë gjatë 10 viteve të ardhshme për të zhvilluar vaksina kundër sëmundjeve shumë ngjitëse.


Të fundit

Si u prish marrëveshja mes Messit dhe Barcelonës

Kapitullit të Lionel Messit në Barcelonë i ka ardhur fundi. Argjentinasi po afrohet më shumë për të gjetur një marrëveshje me Paris Saint-Germain pas...

“Rrugorja në aksion”! Arrestohen 12 shoferë dhe pezullohen 58 leje drejtimi

Gjatë 24 orëve të fundit Policia Rrugore, ka vijuar me kontrollet në akset nacionale, duke nisur nga rruga e Kombit e deri në Sarandë...

E rëndë! Autobusi humb kontrollin dhe del nga rruga në Turqi, 15 të vdekur dhe 17 të plagosur (Foto)

Një aksident me autobus në Turqinë perëndimore i mori jetën 15 pasagjerëve këtë të diel, ndërsa 17 të tjerë mbetën të plagosur. Sipas mediave të...

Dhunojnë gardianët, tre persona tentojnë të arratisen nga burgu në Tiranë

Në burgun 313 në Tiranë ka patur një revoltë, pasi tre persona kanë tentuar që të arratisen. Bëhet e ditur se të burgosurit kanë dhunuar...

Ikën Aguero futet Manaj! Barcelona surprizon para ndeshjes me Juventusin

Lëvizje surprizë në listën e Barcelonës, në prag të sfidës miqësore ndaj Juventusit, që katalanasit do të zhvillojnë sot në orën 21:30 në stadiumin...

Lajme të tjera

Web TV