Epidemiologu publikon të dhënat/ “ E dini gabim, nuk është Tirana qyteti më i prekur me Covid”

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

 

Doktori i njohur Ilir Alimehmeti ka bërë një analizë të hollësishme të shifrave të Covid-19 në vendin tonë, dhe i ka publikuar në rrjete sociale.

Epidemiologu sqaron qytetarët se i kanë interpretuar deri më tani gabim shifrat, duke menduar se Tirana është qyteti më i prekur nga koronavurisi, si për rastet pozitive ashtu dhe për viktimat.

Ndërkohë kjo llogaritje është vetëm në vlerë absolute, dhe jo për 100.000 banorë. Vendin e parë e mban Gjirokastra me 3616 raste për 100 mijë banorë dhe në vend të dytë është Tirana me 3366 raste për 100 mijë banorë.

Të fundit

Etna ndriçon qiellin e natës me ‘ujëvarën’ e llavës 1,500-metra të gjatë

Shpërthimi spektakolar i vullkanit Etna arriti kulmin dje teksa ujëvara e llavës së tij zgjatej deri në 1,500 metra...

Befason Trump: Do të kandidoj sërish në 2024

Fushata elektorale 2024 nis këtë të dielë: “Do të jem unë kandidati republikan në zgjedhjet e ardhshme presidenciale”. Kjo është ajo që pritet të thotë...

Nëse iu këput lodhja direkt pasi hani bukë, ja çfarë jeni duke bërë gabim

I ka ndodhur të gjithëve që pasi kanë ngrënë drekë në punë, janë këputur dhe dembelosur, duke e bërë të pamundur të rikthejë energjinë...

Këshillat e zakonshme të pastrimit që mund të rezultojnë katastrofike, ja cilat janë

Mund të keni lexuar dhe dëgjuar mbi këshilla të ndryshme që ju vijnë në ndihmë në përditshmëri. Por ndodh që disa këshilla, të cilat...

Testimi për Covid-19 nëpërmjet telefonit, studiuesit gjejnë mënyrën për ta realizuar

FRANCË– Shpresat për kthimin e jetës në normalitet janë varur tek vaksina kundër COVID-19 por edhe tek testimi dhe identifikimi i rasteve të reja....

Lajme të tjera

Web TV